Władze chińskie planują zamknąć do końca tego roku około 2 tys. małych kopalń węgla, których wydobycie szacuje się na 117,48 mln t, w ramach państwowego programu walki z zanieczyszczeniem środowiska i ograniczania zależności kraju od paliw kopalnych.
Jak informuje portal mining.com na podstawie danych NEA (Narodowego Urzędu ds. Energii) i agencji Reutera, pierwsze z najmniejszych kopalń do likwidacji pójdą te najstarsze i z wyczerpanymi złożami na wschodzie Chin. Rząd chce też doprowadzić do konsolidacji wydobycia, które jest obecnie rozproszone w rozległych regionach północno-zachodnich Mongolii Wewnętrznej i prowincji Xinjiang.
Jednocześnie Chiny zamierzają zwiększyć udział paliw innych niż kopalne w konsumpcji energii do 10,7 proc. w 2014 r. Chodzi o poprawę wydajności energetycznej kraju, oszczędniejsze zużywanie energii i optymalizację miksu energetycznego Chin oraz o polepszenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Wykres: Wydobycie i zużycie węgla w Chinach, lata 2000-2012 w mld ton ameryk. [=907,18 kg], źródło EIA
Tylko w stolicy zamknięto już 628
Mining.com zuważa, że pomysł likwidacji małych kopalń nie jest nowy w Chinach, które zużywają dziś 50 proc. węgla spalanego na całym globie. Tylko w 2012 r. w samym Pekinie zamknięto 628 kopalń węgla a w 622 kolejnych unowocześniono procesy technologiczne, połączono ze sobą 388 innych zakładów górniczych i zrezygnowano z wydobycia 97,8 mln t węgla z przestarzałych kopalń.
W październiku zeszłego roku rząd chiński zapowiedział, że z powodu obaw o bezpieczeństwo pracy zlikwiduje 2 tys. małych zakładów górniczych do końca 2015 r. Miesiąc wcześniej rząd zapowiedział, że wokół trzech miast: Pekinu, Szanghaju i Kantonu nie wyda więcej zezwoleń na budowę elektrowni opalanych węglem, ponieważ musi ograniczać zapylenie powietrza w tych najsilniej uprzemysłowionych miejscach kraju.
Zamykanie najstarszych kopalń nie oznacza, że Państwo Środka rezygnuje z węgla. Zależność Chin od węgla kamiennego jest rekordowa. Roczne zużycie węgla przekraczało tam 1 mld t w 1988 r. i od tego czasu urosło do ok. 4 mld t w zeszłym roku. Azjatycki gigant uzyskuje ok. 70 proc. całej energii z paliw kopalnych a rząd chciałby zredukować ten udział do 65 proc. w 2017 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.