Komisja Europejska przyjęła w środę (9 kwietnia) wytyczne dla pomocy publicznej w ochronie środowiska i energetyce. Promują one bardziej rynkowe wsparcie energii odnawialnej. Dopuszczają też wsparcie modernizacji infrastruktury energetycznej, co ma być korzystne dla Polski.
- Te zasady otwierają możliwość pomocy publicznej tam, gdzie jest ona w tej chwili niezwykle potrzebna, czyli przy modernizacji naszej energetyki - powiedział polskim dziennikarzom komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
Jako korzystny zapis określił też podniesienie progu, powyżej którego pomoc publiczna będzie notyfikowana KE, czyli zgłaszana do jej analizy: w przypadku wsparcia na rzecz infrastruktury energetycznej - z 20 do 50 mln euro.
- Pomoc poniżej 50 mln euro nie musi być notyfikowana - podkreślił komisarz.
Nowe wytyczne kładą nacisk na wsparcie transgranicznej infrastruktury energetycznej.
W przypadku innych inwestycji oraz kogeneracji próg ten, powyżej którego pomoc będzie poddana szczegółowej analizie KE, wyniesie 15 mln euro.
Wśród innych korzystnych dla Polski zapisów Lewandowski wymienił bardziej intensywną pomoc w biedniejszych regionach oraz ułatwienia w zakresie pomocy publicznej dla projektów współfinansowanych ze środków UE.
Jednak uwaga przy ogłoszeniu opracowywanych przez dwa lata wytycznych, które mają wejść w życie w lipcu i obowiązywać do 2020 r., była skupiona na zmianach we wsparciu odnawialnych źródeł energii. Dotychczasowe subsydia, w opinii krytyków, przyczyniają się do wzrostu cen energii dla konsumentów i przemysłu oraz do obniżenia pozycji konkurencyjnej UE.
- Wytyczne pozwolą na gładkie przejście do nowoczesnych i bardziej efektywnych mechanizmów wspierania energii odnawialnej. Wysokie subsydia przyznane dotychczas przez kraje członkowskie pomogły poczynić znaczący postęp na rzecz osiągnięcia unijnego celu w zakresie źródeł odnawialnych - powiedział na konferencji prasowej prezentując nowe wytyczne komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.
Ale - jak zauważył - sposoby wsparcia doprowadziły do znaczącego wzrostu kosztów dla odbiorców energii i chroniły producentów energii odnawialnej przed ryzykiem, jak również osłabiły sygnały cenowe. Jego zdaniem, pewne odnawialne źródła energii są na tyle "dojrzałe", by konkurować z bardziej konwencjonalnymi źródłami energii i wsparcie publiczne powinno być udzielane poprzez "proces konkurencyjny", choć przejście to będzie stopniowe.
I tak, stałe taryfy gwarantowane od ilości wyprodukowanej energii odnawialnej mają być stopniowo zastępowane przez wsparcie udzielane w procesie konkurencyjnej aukcji. W latach 2015-2016 kraje członkowskie mają zacząć wdrażać takie procedury dla niewielkiego udziału energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Od 2017 r. powinny ustanowić przetargi na udzielanie wsparcia dla wszystkich nowych instalacji w energetyce odnawialnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.