Punkty zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych będą działały w sobotę (1 marca) w Kielcach w ramach programu edukacyjnego "Moje miasto bez elektrośmieci", do którego przystąpił lokalny samorząd. Duże odpady będą odbierane bezpłatnie z domów i mieszkań.
Ogólnopolski program stworzyła organizacja odzysku Elektro Eko. Do przedsięwzięcia, realizowanego od końca 2012 r., przystąpiło do tej pory ponad 50 miast z całej Polski.
Jak poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w kieleckim magistracie, w sobotę 3 marca zostaną otwarte trzy punkty zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych. Będą zlokalizowane na parkingach obok centrów handlowych przy ul. Radomskiej 20 c i ul. Massalskiego 3. Urządzenia będzie można tam przynosić w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
Natomiast całodobowy punkt zbiórki odpadów będzie działał w podkieleckim Piekoszowie - w siedzibie firmy, która pośredniczy w odbiorze urządzeń.
Mieszkańcy Kielc będą mogli także bezpłatnie pozbyć się wielkogabarytowych elektrośmieci, które będą odbierane bezpośrednio z domów. Muszą zgłosić taką potrzebę pod numerem telefonu 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www. elektrośmieci. pl.
- Osoby zamawiające odbiór dużych odpadów z domu, będą mogły przekazać także mniejsze sprzęty - mówił podczas konferencji prasowej Przemysław Kędzierski z zarządu Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Elektro Eko.
W ramach programu utworzono Fundusz Oświatowy, który umożliwi 14 szkołom podstawowym z Kielc pozyskanie darmowych pomocy dydaktycznych. Placówki, za zebrane przez uczniów elektrośmieci, będą otrzymywały kupony z punktami. Będzie je można potem wymieniać na tablice multimedialne, rzutniki czy szkolne meble. Także mieszkańcy, oddający w punktach zbiórki własne urządzenia, będą mogli odebrać kupony funduszu i przekazać je wybranym szkołom.
Jak powiedział dziennikarzom wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, przystąpienie miasta do programu jest okazją dla kielczan do legalnego i bezpiecznego dla środowiska pozbywania się nieprzydatnego lub zepsutego sprzętu AGD i urządzeń elektrycznych.
Od lipca ub. roku w Kielcach funkcjonuje punkt selektywnego odbioru odpadów komunalnych "Odrzutownia", utworzony przez samorząd. Można też zamówić odbiór nieużywanych urządzeń z domów, ale za transport trzeba zapłacić.
Elektrośmieci to wszystkie urządzenia działające na prąd lub baterie. Uznawane są za odpady niebezpieczne, które muszą być poddawane procesom odzysku i recyklingu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.