W poniedziałek (24 lutego) w krakowskim hotelu Qubus rozpoczyna się coroczne święto górniczej Polski. Po raz 23. przedstawiciele świata nauki, reprezentujący wszelkie dziedziny górnictwa oraz ich partnerzy z przemysłu, wykorzystujący nieraz w praktyce najbardziej śmiałe naukowe wizje, spotkają się na Szkole Eksploatacji Podziemnej.
Ta prestiżowa konferencja, która aspiruje także do miana wychowawcy górniczej młodzieży, po raz pierwszy zorganizowana została w Wiśle-Jaworniku. SEP na długo zakotwiczyła w hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku, by pięć edycji temu zawitać do Krakowa.
W trakcie pięciu dni obrad, uczestnicy tej cenionej w polskim górnictwie konferencji naukowo-praktycznej wysłuchają kilkuset referatów, zgrupowanych w kilkunastu sesjach tematycznych.
Jak podkreśla dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP, Szkoła z roku na rok sięga po nowe pomysły i obszary tematyczne, stara się podążać za problemami najistotniejszymi dla górnictwa w XXI w. W tym roku jednym z takich tematów będzie prezentacja europejskiego projektu I2 Mine "Innowacyjne technologie i koncepcje inteligentnej głębokiej kopalni przyszłości", organizowana w formule International Mining Forum.
Podczas obrad, które odbędą się 27 lutego, referaty wygłoszą przedstawiciele 27 instytucji z 10 krajów, którzy przedstawią swój dorobek w ramach projektu. Jego prezentację poprzedzi sesja poniedziałkowa, w trakcie której przedstawione zostaną polskie rozwiązania wpisujące się w formułę inteligentnej kopalni. Takiej, której produkcja jest realizowana przy ograniczonej liczbie osób zatrudnionych pod ziemią. Sesję tę rozpocznie referat "W kierunku inteligentnej kopalni", który przygotował dr Jerzy Kicki.
Wystąpienie Herberta Wirtha, prezesa KGHM Polska Miedź, przybliży problematykę wprowadzenia takiego rozwiązania w działaniach kierowanej przez niego spółki. O tym, że kopalnia inteligentna jest kluczem do poprawy bezpieczeństwa oraz optymalizacji kosztów procesu produkcyjnego przekonywał będzie Jerzy Borecki, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoimi doświadczeniami z wprowadzania tej koncepcji w życie będzie się dzielił Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka. Referat "e-Kopalnia - działania KHW SA wobec wyzwań, przed jakimi staje górnictwo" przedstawi szef Holdingu Roman Łój. O rozwoju automatyzacji systemów eksploatacyjnych Grupy Kopex będzie mówił Andrzej Meder, a prof. Józef Dubiński przedstawi referat "Podziemne zgazowanie węgla - innowacyjna technologia pozyskiwania energii".
Tegoroczna sesja dotycząca bezpieczeństwa w górnictwie, prowadzona przez przedstawiciela WUG, skoncentrowana będzie na 10 tematach, zgłoszonych do konkursu "Bezpieczniej z innowacją w górnictwie". Podobnie jak w latach poprzednich sporo miejsca zajmie tematyka związana z informatyzacją procesów produkcyjnych.
SEP nie odcina się także od zaangażowania w dyskusję o najbardziej aktualnych problemach branży, stąd forum "Jaka przyszłość węgla? Dokąd zmierzamy?", które odbędzie się 27 lutego. Patronat nad tym spotkaniem objęły Komitet Górnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.
W tym samym dniu, podczas uroczystej Gali Konkursowej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, przedstawione zostaną dwa raporty branżowe: "Górnictwo 2013" - przygotowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz "Raport o stanie bezpieczeństwa w górnictwie w Polsce w roku 2013" Wyższego Urzędu Górniczego. Jednak czwartkowa gala to przede wszystkim ogłoszenie wyników konkursów, na które przedstawiciele górniczej Polski czekają przez cały rok: Bezpieczna Kopalnia, Kopalnia Roku oraz Górniczy Sukces Roku. Ten ostatni konkurs, organizowany już po raz piąty wraz z Górniczą Izbą Przemysłowo-Handlową, przeprowadzany jest w trzech kategoriach: "Innowacyjność", "Ekologia" i "Osobowość".
Tegorocznej Szkole Eksploatacji Podziemnej, oprócz zróżnicowanego programu artystycznego przygotowanego na poszczególne wieczory promocyjne, towarzyszyć będzie wystawa fotografii Marka Bogacza, laureata nagrody specjalnej w Ogólnopolskim Konkursie "Górnictwo z zasadami", zorganizowanym przez Wyższy Urząd Górniczy we współpracy z Fundacją Bezpieczne Górnictwo.
Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl są patronami medialnymi tego wydarzenia i współorganizatorami Konkursu Wiedzy Górniczej, w którym rywalizować będą studenci kierunków górniczych z ośmiu uczelni i sześciu państw.
Relację z obrad śledzić będzie można za pośrednictwem internetowej witryny SEP oraz portalu nettg.pl, na specjalnie przygotowanym w tym celu kanale video.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Naprawdę bez złośliwości, ale zadęcie ze strony środowisk określanych jako naukowe, coraz większe, natomiast krajowe realia jeśli idzie o górnictwo, w szczególności węgla kamiennego i jego perspektyw, nazwijmy to delikatnie średnie jeśli nie mizerne. Nasuwa mi się w związku z tym przypowiastka o "Titanicu" i orkiestrze.