Po raz dziewiąty Szkole Eksploatacji Podziemnej (24-28 lutego br.) towarzyszyć będzie Turniej Wiedzy Górniczej, zorganizowany w ramach Międzynarodowego Spotkania Studentów Wydziałów Górniczych.
Swój udział w tegorocznym turnieju, który rozegrany zostanie w podziemiach ZKWK Guido w Zabrzu, potwierdziły reprezentacje ośmiu renomowanych uczelni europejskich kształcących w kierunkach górniczych: Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Wrocławskiej, Ukraińskiego Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowsku, Uniwersytetu Technicznego - Wyższej Szkoły Górniczej w Ostrawie, Narodowego Uniwersytetu Eksploatacji Minerałów w St. Petersburgu, Uniwersytetu w Belgradzie oraz bułgarskiego Uniwersytetu Geologicznego i Górniczego "St. Ivan Rilski".
- Każda uczelnia ma prawo wystawić trzech reprezentantów. W rundzie wstępnej uczestnicy turnieju będą musieli wypełnić test. Ośmiu najlepszych zakwalifikuje się do finału. O kolejności na podium zadecyduje liczba zdobytych punktów. Gdyby jednak kilku zawodników uzyskało jednakowy wynik, o ostatecznej kolejności zadecydują poprawne odpowiedzi na dodatkowe pytania - wyjaśnia Artur Dyczko, sekretarz generalny XXIII Szkoły Eksploatacji Podziemnej i członek Komitetu Organizacyjnego Turnieju Wiedzy Górniczej.
W tym roku turniej prowadzony będzie tylko w języku angielskim, co z pewnością stanowi dodatkowe utrudnienie. Zwycięzca oraz zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca mogą liczyć na cenne nagrody, m.in. staż w jednym z zakładów należących do Grupy Kopex. Niespodziankę przygotował również prezes zarządu KGHM Polska Miedź. Będzie więc o co powalczyć.
Nad przebiegiem rywalizacji po raz pierwszy czuwać będzie jury złożone z autorytetów naukowych w dziedzinie górnictwa, a nie jak było to do tej pory - komisja złożona z opiekunów uczestników turnieju. Zapewni to bezstronność podejmowanych rozstrzygnięć.
Warto zaznaczyć, że Turniej Wiedzy Górniczej odbywać się będzie w ramach Międzynarodowego Spotkania Studentów Wydziałów Górniczych (World Mining Students Meeting Kraków 2014).
- Celem spotkania, które odbędzie się drugi raz z rzędu, jest stworzenie młodym adeptom górnictwa warunków do nawiązania współpracy i wzajemnej wymiany doświadczeń - dodaje Artur Dyczko.
Co więcej, przedstawiciele zaproszonych delegacji będą mogli również wystąpić na specjalnej sesji naukowej 28 bm., zorganizowanej w ramach obrad XXIII SEP, i zaprezentować swoje referaty na temat sytuacji przemysłu wydobywczego i edukacji górniczej w swoim kraju. Przebieg sesji organizatorzy zamierzają transmitować w internecie.
Ponadto studenci i ich opiekunowie będą mogli wziąć udział w bogatym programie, obejmującym m.in. zwiedzanie zabytków Krakowa, kopalni soli w Wieliczce, a nawet zjechać do podziemi jednej ze śląskich kopalń węgla kamiennego, aby przekonać się, jak polskie górnictwo wygląda "od kuchni" .
IX Turniej Wiedzy Górniczej objął swym patronatem prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego. Patronami medialnymi są Trybuna Górnicza i portal nettg. pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No i Pany Organizatory widzialy i zrozumialy ze ostatni razom nie bylo fair play. Pani z Politechnika Slaska pokazywala swoim tako na ruki. No i oni byli pierwyje. Teraz my budiemy. Pozdrawienia z Ukraina!