Ponad 4,8 tys. wniosków o upadłość firm wpłynęło do sądów w 2013 r. To o blisko 12 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu firmy Coface. Najwięcej wniosków było na Mazowszu, Górnym oraz Dolnym Śląsku.
Najwięcej wniosków o upadłość trafiło do sądów okręgowych w woj. mazowieckim - 1073, dolnośląskim - 591, śląskim - 565, małopolskim - 435 i wielkopolskim - 424.
Autorzy raportu prognozują, że przy założeniu stopniowego i stabilnego wzrostu polskiej gospodarki w tym roku, liczba upadłości firm spadnie o 6-8 proc. w porównaniu z 2013 r. Dodają, że będzie to szczególnie widoczne w drugiej połowie roku, ponieważ poprawa wskaźników gospodarczych działa z pewnym opóźnieniem na sytuację przedsiębiorstw.
- Szacujemy, że poziom realnego wzrostu PKB, przy którym liczba upadłości przedsiębiorstw ulega stabilizacji, wynosi około 2 proc. - podkreślił cytowany w raporcie główny ekonomista Coface w Polsce Grzegorz Sielewicz.
Spośród 4 tys. 634 rozpatrzonych wniosków sądy wydały w ubiegłym roku postanowienia o upadłości 926 przedsiębiorstw. 748 tych spraw zakończyło się ogłoszeniem upadłości w celu likwidacji majątku dłużnika, a 178 - upadłością z możliwością zawarcia układu.
- Należy zwrócić uwagę na liczbę wniosków oddalonych ze względu na brak majątku na pokrycie kosztów postępowania sądowego. 1 tys. 165 takich decyzji trzeba traktować jako potwierdzenie faktycznego bankructwa kolejnych (poza ogłoszonymi upadłościami) firm, których sytuacja była tak zła, że nie pozwalała na przeprowadzenie postępowania upadłościowego - podkreślono w raporcie Coface.
Grupa Coface zajmuje się ubezpieczaniem należności w transakcjach krajowych i eksportowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
wy i te wasze wskażniki, życie swoje a wy dalej te śpiewki bedzie lepiej itd. itp. Nie da się tego czytać ani słuchać , kto w to wierzy??? wy sami w to nie wierzycie a piszecie dalej takie bzdety!!! ehh