W najnowszej edycji rankingu "Webometrics Ranking of World Universities 2013", który obejmuje blisko 12 000 szkół wyższych z całego świata Akademia Górniczo-Hutnicza znalazła się na 384. miejscu, zajmując jednocześnie najwyższą lokatę wśród polskich uczelni technicznych - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni.
Najwyższą pozycje spośród wszystkich polskich uczelni zajął Uniwersytet Warszawski, który uplasował się na 274. miejscu. 328. lokata przypadła natomiast Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, a 16 "oczek" niżej uplasował się poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
W zestawieniu znalazły się także polskie Politechniki. 483. miejsce zajęła Politechnika Warszawska, 593. Politechnika Wrocławska, 610. Politechnika Gdańska, a 683. Politechnika Śląska.
W prestiżowym gronie 500 szkół wyższych, których aktywność jest najbardziej widoczna w sieci, znalazło się tylko 5 polskich uczelni. W porównaniu do poprzedniego zestawienia Akademia Górniczo-Hutnicza odnotowała znaczący awans, wychodząc na prowadzenie spośród polskich uczelni technicznych.
W rankingu tradycyjnie najlepiej wypadły uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze miejsce zajął Harvard University, za którym uplasowały się kolejno: Massachusetts Insitute of Technology oraz Standord University.
Przygotowaniem "Webometrics Ranking of World Universities" zajmuje się Najwyższa Rada Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas). Ten największy akademicki ranking szkół wyższych, w którym ocenie podlega przede wszystkim komunikacja uczelni za pośrednictwem Internetu, aktualizowany jest co sześć miesięcy. Zestawienie zatem różni się nieco od standardowych rankingów oceniających poziom naukowy poszczególnych jednostek.
Wskaźniki sieciowe zastosowane w rankingu są oparte i skorelowane z tradycyjnymi wskaźnikami scjentometrycznymi i bibliometrycznymi. Ranking dokonuje pomiaru objętości, widoczności i wpływu stron internetowych uniwersytetów, ze szczególnym naciskiem na dorobek naukowy pracowników (odniesienia do publikacji, wystąpienia na konferencjach, monografie, prace, raporty). W zestawieniu uwzględniane są również inne materiały takie jak: materiały z zajęć, seminariów i warsztatów, biblioteki cyfrowe, bazy danych, multimedia, strony osobiste. "Webometrics" bierze również pod uwagę ogólne informacje na temat instytucji, jej działów czy grup badawczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ja kończyłem wydz GiG kierunek GiG spec TPEZ na AGH w 2006r wtedy bez problemu na kopalniach przyjmowali na etat absolwentów konkretnych kierunków nie ma różnicy czy facet jest po AGH czy Polibuda jak ktoś ogarnia temat do awansuje. Ale mam teraz na oddziale dwóch stypendialnych absolwentów od roku to nie potrafią prostych robót doprowadzić do końca zero zainteresowania pełna ignorancja załogi. Z samym dyplomem to kariery nie zrobią.
a weź się dostań na śląską kopalnie po AGH heheh w pierwszej kolejności PŚ