Niebawem minie rok od powstania jednej z największych instytucji turystyczno-kulturalnych na Śląsku - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, skupiającego pod jednym szyldem dawne MGW, Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido, kopalnię Królowa Luiza oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Minione dziewięć miesięcy nie było jednak dla nowej instytucji czasem straconym na organizacyjne porządki. Dostępne zabytki zwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Muzeum zostało również wyróżnione czterema nagrodami.
Spektakl "Synek" jest bezsprzecznie największym zeszłorocznym osiągnięciem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Teatralny eksperyment, zaproponowany przez śląskiego aktora Marcina Gawła i krakowskiego reżysera Macieja Podstawnego, okazał się strzałem w dziesiątkę. Został zresztą nagrodzony Grand Prix XI Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie.
Chłopak ze Śląska, uwikłany w obsesję śmierci swojej małej ojczyzny, pisze 320 m na dole elegię o jeszcze nieumarłych. Do współpracy zaprasza rezydentów stacji arktycznej Śląsk, ostatniego Mohikanina i pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który niespodziewanie ujawnia śląskie korzenie. Czym jest Śląsk i jak się ma w nim odnaleźć Ślązak? Na te właśnie pytania śląski synek, w którego postać wciela się Marcin Gaweł, szuka odpowiedzi.
Na usta ciśnie się zatem kolejne pytanie - jak śląską mowę zrozumieli w Warszawie? Chyba jednak wystarczająco dobrze, sądząc po nagrodzie. Tylko podczas odczytywania listy nagrodzonych przedstawień prowadzący zamiast kopalnia Guido przeczytał "teatr Guido". Przypadek czy celowe zagranie? Jak by jednak nie było, śląskie górnictwo wylansowało swój kolejny godny uwagi produkt. Nie jest nim już węgiel typu 35 ani mieszanka mułowa, a właśnie spektakl będący własnością ZKWK Guido.
Maciej Podstawny wyreżyserował "Synka" na podstawie tekstów aktora Teatru Nowego w Zabrzu Zbigniewa Stryja, prof. Zbigniewa Kadłubka i Marcina Gawła. Scenografią i reżyserią światła zajął się Bartłomiej Latoszek. Podobno szykują się kolejne przedstawienia, oby były równie udane.
Warto przy okazji wspomnieć, że premiera "Synka" miała miejsce w lipcu ub.r. w Strefie K8, zlokalizowanej na poziomie 320 m pod ziemią. Stworzono ją z czterech potężnych komór, które po rewitalizacji zyskały zupełnie nowe oblicze. Ulokowano w nich pub, salę koncertową oraz multimedialne sale konferencyjne.
Strefa K8 nawiązuje do historii zakładu górniczego, gdy funkcjonowała kopalnia doświadczalna M-300. Kameralne oświetlenie i znakomite warunki akustyczne zdobyły już uznanie muzyków występujących w podziemnych wyrobiskach. W ub.r. w Strefie K8 odbył się m.in. Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego z udziałem samego mistrza. Katowickie Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało podziemnemu projektowi nagrodę za architekturę w kategorii "Wnętrze". Szczególna w tym zasługa architektów: Sylwii Płomeckiej, Arkadiusza Płomeckiego i Sebastiana Boreckiego.
Zeszłoroczne osiągnięcia Guido uzupełniają: nagroda dla dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomieja Szewczyka za działalność na rzecz kultury przyznana przez miasto Zabrze oraz prestiżowe wyróżnienie dla Muzeum - Hanysy 2013, nadane przez kabaret Rak.
Teraz najważniejszym zadaniem zabrzańskiego MGW jest dokończenie prac nad udostępnieniem podziemnych tras w sztolni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.
Prowadzone są również prace na powierzchni. Rewitalizacji poddano budynki nadszybia szybu Carnall i stacji sprężarek. Kontynuowana będzie ponadto rewitalizacja łaźni łańcuszkowej przy ul. Wolności. Obiekty te zostaną udostępnione turystom w 2015 r. Wartość wszystkich prac inwestycyjnych wynosi ok. 130 mln zł. Środki w większości pochodzą z funduszy unijnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.