W środę (22 stycznia) opublikowano komunikat dotyczący poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego. Przedstawia on potencjalne nowe możliwości i wyzwania związane z wydobyciem gazu łupkowego w Europie. Towarzyszą mu rekomendacje przewidujące wspólne minimalne zasady w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów za pomocą szczelinowania hydraulicznego. Niniejsze zalecenia mają umożliwić bezpieczny rozwój tych zasobów oraz zabezpieczenie równych szans rozwoju dla tej gałęzi przemysłu we wszystkich państwach członkowskich UE, które zdecydują się na ich rozwój. Europoseł Bogdan Marcinkiewicz wyjaśnia dlaczego Komisja Europejska chce regulować kwestie węglowodorów już na tak wczesnym etapie poszukiwań tego surowca w UE.
Po pierwsze
Niepokój związany z uzależnieniem UE od importu energii.
UE nadal będzie napotykała poważne wyzwania energetyczne wraz ze wzrostem uzależnienia od importu i powiązanymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa dostaw, mających wpływ na ceny energii. KE przewiduje, że uzależnienie UE od importu dla gazu ziemnego - 67 proc. w 2011 r. - będzie w dalszym ciągu wzrastać. Dodatkowe niektóre państwa członkowskie korzystają od jednego dostawcy, a często 80-100 proc. ich zużycia gazu polega na jednej trasie dostaw.
Po drugie
Ryzyko związane z techniką szczelinowania hydraulicznego, wywołuje obawy społeczeństwa o zdrowie i środowisko a ograniczone doświadczenie "szczelinowania" w Europie nie pomogły zmniejszyć tych obaw. Niektóre państwa członkowskie zdecydowały się zakazać szczelinowania lub ustanowić moratorium.
Po trzecie
KE dostrzegła postęp technologiczny, który umożliwił wydobycie węglowodorów niekonwencjonalnych, umożliwiając produkcję paliw kopalnych, które wcześniej były technicznie zbyt skomplikowane lub zbyt kosztowne, aby je wydobyć. "Boom gazu łupkowego" w USA doprowadził do spadku cen gazu i umożliwienia tańszych dostaw węgla z USA na eksport, głównie do UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.