Lubelskie media od pierwszych dni nowego roku podają wiadomości o przygotowaniach do eksploatacji złoża bursztynu w rejonie miejscowości Górka Lubartowska.
Znajduje się ono na terenie przeznaczonym na lotnisko. Jednak z inwestycji tej zrezygnowano, co otwiera drogę do budowy kopalni. Złożem tym zainteresowana jest spółka z Pomorza. Ma ona zamiar wydać kilka milionów złotych na badania związane ze sporządzeniem dokumentacji geologicznej.
Wstępne rozpoznanie zostało już dokonane. Zajmuje powierzchnię ok. 300 ha i występuje na głębokości ok. 20 m. Z pierwszych koncepcji jego eksploatacji wydaje się, że odkrywkowa eksploatacja zostanie zaniechana. Preferowana obecnie jest metoda wypłukiwania go z ziemi wodą pod ciśnieniem.
Złoże to znane jest już od dawna. Odkryte zostało jeszcze w czasach PRL. Natrafiono na nie podczas kopania studni przez jednego z mieszkańców gminy Niedźwiada. Teraz, kiedy czasy są coraz trudniejsze, pomyślano o rozważeniu pomysłu jego eksploatacji.
Ustalone dotychczas zasoby bursztynu w tym złożu wynoszą 1088 t. Przypuszcza się, że dominują w nim większe bryły bursztynu, które zostały naniesione przez lodowiec. Ich aktualna cena handlowa waha się od około 50 gr za gram drobnego bursztynu do 5-8 tys. zł za bryłę o wadze 1 kilograma. Zauważa się, że ceny bursztynu stale idą w górę. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem na naturalną biżuterię z bursztynu, która ma coraz większe powodzenie w Chinach.
Ile warte jest to złoże, pokażą kolejne badania. Na razie wiadomo, że będą to wielkości liczone raczej w miliardach złotych. Stąd też zainteresowanie nim władz samorządowych i lokalnych mediów. Przy tej okazji przypomina się, że wielkim zwolennikiem wydobycia bursztynu z tego złoża był dr Jacek Jezierski, b. główny geolog kraju.
Nie jest to jedyne miejsce występowania bursztynu na Lubelszczyźnie. Jak podaje Kurier Lubelski (7 stycznia) "kilka tygodni temu urząd marszałkowski zatwierdził warszawskiej firmie Euro-City-Investment projekt robót geologicznych na 15 ha prywatnych działek w gminie Ostrówek. - W ramach decyzji spółka ma wykonać 471 otworów wiertniczych do głębokości 30 m. W przypadku pozytywnych wyników zostanie wykonana dokumentacja geologiczna złoża bursztynu, stanowiąca podstawę do uzyskania koncesji na jego wydobywanie".
Po lubelskim węglu kamiennym i gazie łupkowym jest to trzecia kopalina, która będzie wydobywana na Lubelszczyźnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.