Tradycyjnie Izba Diamentowymi, Kryształowymi, Platynowymi oraz Złotymi Laurami wyróżni tych, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju gospodarki, kultury, nauki i polityki. Finał tegorocznej gali: 18 stycznia, Zabrze.
W Domu Muzyki i Tańca świadkami tego wydarzenia będzie ok. 2 tys. gości - parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorców. Konkursowa kapituła w tym roku Złote Laury postanowiła przyznawać w dwóch nowych kategoriach: "Firma Rodzinna" oraz "Przedsiębiorcza Kobieta".
Najważniejsze wyróżnienie, czyli Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, postanowiono przyznać światowej sławy kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.
W przeszłości Laurami Umiejętności i Kompetencji zostali wyróżnieni między innymi: Jan Paweł II, prof. Jerzy Buzek, Vaclav Havel, José Manuel Barroso, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi.
Wybór laureatów odzwierciedla przeszłe wydarzenia i sam w sobie jest kroniką ostatnich 22 lat.
- Kiedy pojawiła się ta inicjatywa, szukaliśmy nieprzeciętnych autorytetów, wyróżniające się firmy i instytucje, które wprowadzają skuteczne rozwiązania restrukturyzacyjne i torują drogę nowoczesnej gospodarce rynkowej, a także reprezentantów nauki, oświaty, kultury, sztuki czy polityki - przybliża genezę Laurów Tadeusz Donocik, prezes katowickiej RIG i jednocześnie przewodniczący Kapituły Laurów.
W 1992 r. Regionalna Izba Gospodarcza i katowicki oddział Telewizji Polskiej oraz Radia Katowice i Trybuny Śląskiej postanowiły co roku nagradzać Laurami Umiejętności i Kompetencji nieprzeciętnych menedżerów i nie tylko. Także wyróżniające się firmy, organizacje i instytucje. Generalnie rzecz biorąc, tych którzy wprowadzają skuteczne rozwiązania restrukturyzacyjne i torują drogę nowoczesnej gospodarce rynkowej, a także autorytety moralne i najwybitniejszych reprezentantów nauki, oświaty, kultury, sztuki, polityki.
Pierwsze Diamentowe Laury otrzymali: ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa i arcybiskup metropolita katowicki dr Damian Zimoń.
Lech Wałęsa otrzymał Laur jako symbol Solidarności i odzyskanej wolności.
Metropolita katowicki został nagrodzony Laurem za negocjacje ze strajkującymi pracownikami FSM w Tychach i doprowadzenie do zakończenia strajku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.