Powstały w kwietniu 2012 r., Gospodarczy Gabinet Cieni BCC obradował na 7. już posiedzeniu. W jego opinii zadaniem numer jeden dla rządu jest wyprowadzenie Polski z procedury nadmiernego deficytu. Wśród "priorytetów dla rządu na 2014 r." znalazły się także kwestie związane z górnictwem.
Równie ważna dla BCC (Business Centre Club) jest polityka podatkowa. Tutaj przedsiębiorcy domagają się redefinicji "zasad uczciwego państwa w stosunkach organ podatkowy - przedsiębiorca (i nie tylko) i wdrożenie do prawa i praktyki karty praw podatnika". "Standardy uczciwego państwa są coraz częściej naruszane nie tylko przez poszczególnych funkcjonariuszy państwa, ale już na etapie stanowienia prawa (np. OFE), bez oceny społecznych skutków takiej praktyki organów władzy i administracji publicznej" - alarmuje BCC.
W opinii przedsiębiorców poszczególne podatki służą jedynie do krótkookresowego napełniania kasy budżetu państwa, są proponowane i uchwalane ad hoc, bez rzetelnej oceny wpływu wprowadzanych zmian na gospodarkę, a jakość stanowionego prawa podatkowego pogarsza się z roku na rok.
Gospodarczy Gabinet Cieni BCC opowiada się za reformą administracji podatkowej z wydzieleniem jej z Ministerstwa Finansów - "w celu wydzielenia dominium od imperium, wyeliminowania konkurencji między pionem podatkowym i pionem skarbowym administracji podatkowej oraz podniesienia efektywności służb podatkowo-celnych.
Kolejne zadanie, jakie rząd winien zrealizować, to ubezpieczenia społeczne, a ściślej rzecz biorąc "objęcie pogłębionymi zmianami w kolejnych regulacjach w latach 2014-15 dotyczących ubezpieczeń społecznych wszystkich elementów systemu emerytalnego (FUS, OFE, PPE, IKE i IKZE), zgodnie z rekomendacjami organizacji: pracodawców, w tym BCC, rynku kapitałowego, ekonomistów, instytucji obywatelskich, izb i środowisk pozarządowych".
BCC uważa, że konieczne jest "objęcie publiczną ochroną tworzenia miejsc pracy dla osób z pokolenia 25+, w celu złagodzenia presji migracyjnej" (obecnie około 1,75 mln Polaków przebywa za granicą ponad 12 miesięcy, decydując się na emigrację osiedleńczą).
Gabinet Cieni jest przekonany, iż rząd powinien wdrożyć skuteczne programy: demograficzny i antymigracyjny. Będą one miały kluczowe znaczenie dla przyszłej kondycji finansowej systemu emerytalnego i rozwoju państwa.
Wśród "priorytetów dla rządu na 2014 r." znalazły się kwestie związane z górnictwem. BCC uważa, że w 2014 r. rząd powinien przedstawić projekt ustawy zmieniającej zasady przyznawania emerytur górniczych.
Zreformowania, w opinii BCC, wymaga także system rentowy, który "generuje obecnie zbliżony coroczny deficyt podobnie jak emerytury górnicze (nie mniej niż 6-7 mld zł). Renty wypłacane są obecnie według starego mechanizmu zdefiniowanego świadczenia, pochodzącego sprzed 1999 roku. Niedopasowanie to prowadzi do zwiększania presji na otrzymywanie świadczeń rentowych wedle korzystniejszych zasad ich naliczania aniżeli emerytalne".
Rząd powinien wyrazić wolę polityczną w podjęciu prac nad nowym Kodeksem pracy.
"Należy podkreślić, że chodzi nie tylko o liberalizację stosunków pracy (choć wiadomo, że dzięki niej można by podnieść konkurencyjność polskich firm), ale taka zmiana będzie skutkować wzrostem zatrudnienia). Chodzi przede wszystkim o stworzenie nowoczesnego Kodeksu pracy, uwzględniającego zmiany, które zaszły na rynku pracy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Kodeksu spójnego, a nie zbioru nowelizowanych setki razy nieczytelnych przepisów. Kodeksu możliwie nieprzeregulowanego, zawierającego minimum koniecznych przepisów, pozostawiającego więcej swobody w kształtowaniu przepisów na poziomie przedsiębiorstw" - komunikuje Gospodarczy Gabinet Cieni...
To tylko niektóre ze wskazówek udzielonych rządowi przez przedsiębiorców. Dodajmy, że reszta dotyczy:
• zagospodarowania funduszy europejskich,
• prawa gospodarczego,
• małej i średniej przedsiębiorczości,
• promocji gospodarki za granicą,
• ochrony zdrowia,
• cyfryzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego,
• spółdzielczości.
Business Centre Club jest klubem przedsiębiorców i największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców, istnieje od 1991 roku. Do BCC należy 2500 członków (osób i firm). Członkowie BCC, reprezentujący blisko 250 miast, skupiają się w 24 lożach regionalnych na terenie całej Polski. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami Klubu są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci. Od 2002 r. Business Centre Club reprezentuje interesy pracodawców w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeśli my sami zwykli pracujący fizycznie w różnych zawodach ludzie nie stawimy tym politykom na wiejskiej w Warszawie czoła to oni będą nami dalej się bawili ich jest garstka a nas większość polaków którzy mamy tego dość zróbmy z nimi porządek!!!!
To ja jestem Marek Zuber i proszę się nie podszywać!
..naprawde biedni Ci górnicy...
Dopóki nie wyjdziemy wspólnie na ulicę, to Takie Hieny z BCeCe będą okradały Nas i nasze dzieci po wiek wieków. Sami wyprowadzają zyski do rajów podatkowych, a szukają pieniędzy wsród najbiedniejszych.