16 grudnia w siedzibie Kompanii Węglowej zebrała się Komisja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy KW SA. Posiedzenie Komisji rozpoczęło się od szczegółowego omówienia dwóch wypadków, które w ciągu ostatniego miesiąca wydarzyły się w ruchu Sośnica kopalni Sośnica-Makoszowy. Oba wypadki, do których doszło 19 listopada i 13 grudnia, związane były z zapaleniem się metanu.
- Przyczyny pożaru, do którego doszło 13 grudnia będą badane. W ścianie L 101, w pokładzie 408/1 nastąpił niekontrolowany zapłon metanu. W wyniku tego zdarzenia 4 pracowników zostało poszkodowanych. Trzech górników znajduje się w komorach hiperbarycznych Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Ich stan jest poważny, ale nie zagrażający życiu. Czwarty z poszkodowanych, po opatrzeniu został odesłany do domu - informował wiceprezes Marek Uszko.
Po piątkowym zdarzeniu w Sośnicy z eksploatacji została wyłączona jedna z czterech ścian funkcjonujących w kopalni. W związku z tym pożar przełoży się z pewnością na wyniki zakładu.
To drugie zdarzenie w tej kopalni na przestrzeni miesiąca. Do pierwszego, związanego również z zapaleniem metanu, doszło 19 listopada. Dwóch poszkodowanych w nim pracowników do tej pory znajduje się w Centrum Leczenia Oparzeń. Jeden z nich został objęty opieką psychologa. Przyczyny tego zdarzenia są bardzo wnikliwie badane.
Podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy omówiono także statystykę wypadkowości i chorób zawodowych w kopalniach Kompanii Węglowej w ciągu jedenastu miesięcy 2013 r., wraz ze statystyką wypadkowości w firmach obcych. W tym okresie w kopalniach KW SA wydarzyło się 5 wypadków śmiertelnych, jeden ciężki oraz 704 lekkie. Wobec danych z analogicznego okresu ub.r. spadek liczby wypadków wynosi ponad 15 proc. Najwięcej wypadków - wyłącznie lekkich - wydarzyło się w kopalni Piast. Do wypadków śmiertelnych doszło w kopalniach Bobrek-Centrum, Knurów-Szczygłowice, Piekary, Rydułtowy-Anna i Sośnica-Makoszowy. Ponad 76 proc. wypadków zostało wywołanych przez tzw. czynnik ludzki.
Spadła także liczba zachorowań na choroby zawodowe: w 2013 r. stwierdzono 194 przypadki wobec 223 w roku 2012. Aż 161 przypadków zachorowań na choroby zawodowe spowodowanych było pylicą płuc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Najwiecej bhp jest na papierze. Zawsze sie obrazają na zwracane im uwagi.
Gdyby faktycznie kompleksowo przestrzegano bhp to pożary nie powinny mieć miejsca. Bhp tam to farsa i mydlenie oczu zwierzchnikom. Im prędzej pożegnają dyrektorów tym lepiej.