Zachęcamy do inwestowania w Polsce, która jest atrakcyjnym i stabilnym partnerem gospodarczym. Obecność firm w specjalnych strefach ekonomicznych jest dobrym przykładem współpracy pomiędzy sektorem publicznym, prywatnym i społecznym - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas gali Procter & Gamble i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Uroczystość odbyła się 5 grudnia 2013 r. w Warszawie - informuje Ministerstwo Gospodarki.
Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że w ostatnich latach zmianie ulegały nie tylko wartości inwestycji zagranicznych w Polsce, ale przede wszystkim ich struktura i motywy. Dodał, że przewagą Polski stają się sektory usługowe. - Dzisiaj zainteresowanie inwestorów kieruje się ku branżom opartym na wiedzy. Dotyczy to centrów usług wspólnych, badawczo-rozwojowych, a także tych świadczących wyspecjalizowane usługi ICT - powiedział.
Szef resortu gospodarki zaznaczył, że silna polska gospodarka i solidne podstawy jej dalszego rozwoju gwarantują opłacalność inwestycji w naszym kraju. - Na tle innych krajów Unii Europejskiej nasze wyniki prezentowały się bardzo dobrze, lokując go w gronie europejskich liderów wzrostu. W 2012 r. wzrost PKB polskiej gospodarki wyniósł 1,9 proc. - ocenił.
Wicepremier Piechociński zwrócił także uwagę na funkcjonujące w Polsce zachęty inwestycyjne, m.in. pomoc finansową z budżetu państwa w ramach "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020" oraz specjalne strefy ekonomiczne.
- W lipcu 2013 r. Rada Ministrów wydłużyła okres funkcjonowania stref do końca 2026 r., co pozwala na ich dalszy rozwój. 14-letnia perspektywa działania stref tworzy realną szansa na pełne wykorzystanie limitu powierzchni SSE w Polsce, czyli 20 tys. ha - wyjaśnił.
Wicepremier Piechociński przypomniał ponadto, że Polska ma wiele atutów, które stanowią dodatkową zachętę dla przedsiębiorców z zagranicy. - Jednym z nich jest świetnie wykształcone społeczeństwo. Blisko 500 wyższych szkół i uczelni, zatrudnia ponad sto tysięcy naukowców. Połowa z nich ma tytuł doktora - zaznaczył. Podkreślił także dogodne położenie geograficzne Polski. - Jesteśmy ważnym miejscem do lokowania inwestycji, które mają swoich odbiorców na rynkach zarówno Zachodniej jak i Wschodniej Europy - ocenił wicepremier.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.