W dniach 28-29 listopada 2013 w Głównym Instytucie Górnictwa odbyło się spotkanie otwierające projekt pt. "Zaawansowane systemy obudowy górniczej w warunkach znacznych naprężeń w górotworze" (ang. - "Advancing Mining Support Systems to Enhance the Control of Highly Stressed Ground", akronim: AMSSTED).
Projekt jest współfinansowany przez Fundusz Badawczy dla Węgla i Stali. Koordynatorem projektu jest GIG, a partnerami są: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, DMT z Niemiec, Gecontrol z Hiszpanii, Armines z Francji, OKD z Czech, University of Nottingham, Golder oraz UK Coal z Wielkiej Brytanii. Projekt potrwa do 2016 r.
W przypadku części badawczej, realizowanej przez GIG oraz JSW SA, prace skoncentrowane będą na optymalizacji obudowy wyrobisk korytarzowych zlokalizowanych na głębokościach większych niż 1000 m, ze szczególnym uwzględnieniem chodników przyścianowych. Chodniki te odgrywają ważną rolę w procesie eksploatacji pokładów węgla kamiennego. Zachowanie odpowiedniego przekroju tych wyrobisk jest jednym z podstawowych czynników decydujących zarówno o uzyskiwanych wynikach produkcyjnych, jak i bezpieczeństwie pracy załogi.
Założeniem projektu jest opracowanie nowych systemów obudowy wyrobisk dla warunków zwiększonych naprężeń górotworu, pozwalających na ograniczenie konwergencji oraz zachowanie zadowalających gabarytów. Wyniki realizacji projektu wykorzystane zostaną w praktyce w kopalniach: Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, OKD (Republika Czeska) czy też UK Coal (Wlk. Brytania). Opracowane systemy obudowy mają w istotny sposób poprawić bezpieczeństwo prowadzenia robót górniczych oraz korzystnie wpłynąć na wyniki ekonomiczne kopalń węglowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Temat( przepraszam teraz zwany projektem) z gatunku samograjów rozwiązywany permanentnie przez kolejne pokolenia uczonych mimo iż od lat zagadnienia związane z utrzymywaniem chodników przyscianowych są powszechnie znane z więc co tym razem nowego powstanie w wyniku realizacji tak ambitnie brzmiącego projektu szczególnie, że zaangażowany został do tego, aż międzynarodowy zespół ekspercki??? Najwięcej do powiedzenia, z racji doswiadczeń, będą mieli z pewnoscia specjalisci z Hiszpanii, Francji i Wk. Brytanii- buhaha!