Wymagania klientów przemysłowych oraz wymagania prawne ukierunkowują działania Instytutu Techniki Górniczej Komag w zakresie rozszerzania oferty badawczej.
W 2013 r. w ramach dofinansowania projektu dla Działania 1.3 Transfer technologii i innowacji, Priorytetu I. Budowa i rozwój technologii (B+R), innowacje i przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 oddano do użytku dwa nowe stanowiska do badań podpór hydraulicznych oraz rozpór stalowych w Laboratorium Badań ITG Komag.
Wdrożono również modułową platformę informatyczną e-laboratorium, pozwalającą na elektroniczny obieg dokumentacji systemu zarządzania jakością w akredytowanych laboratoriach oraz wymianę dokumentacji z klientami zewnętrznymi, spełniając jednocześnie wymagania zawarte w normach PN-EN ISO/IEC 17025 i PN-EN/ISO 9001 oraz w zasadach Dobrych Praktyk Laboratoryjnych. W ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakupiono wysokosprawne analizatory chemiczne do badań migracji niebezpiecznych pierwiastków dla Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Środowiska, a ze środków własnych Komagu opracowano, wykonano i wdrożono pięć stanowisk do badań zagrożeń mechanicznych.
Z kolei w Laboratorium Badań Stosowanych oddano do użytku stanowisko do badań osłon ognioszczelnych zgodnie z normą PN-EN 60079-1, umożliwiające wykonywanie pomiaru ciśnienia wybuchu, nadciśnienia i prób nieprzenoszenia się wybuchu. W odniesieniu do każdego ze stanowisk badawczych opracowano procedury badawcze. Rozszerzenie potencjału badawczego akredytowanych laboratoriów ITG Komag umożliwi realizację usług badawczych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy w górnictwie oraz bezpieczeństwa użytkowania wyrobów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co to są "rozpory stalowe'?????