W należącej do Tauron Wytwarzanie, Elektrociepłowni Bielsko-Biała, we wtorek, 26 listopada otwarto uroczyście nowy ciepłowniczy blok węglowy, który ogrzeje praktycznie całe miasto. Zastąpił on przestarzałe technologicznie instalacje. Jest nieporównywalnie bardziej wydajny (skuteczność ok. 90 proc.) i generuje nieporównywalnie mniej zanieczyszczeń.
- Takie obiekty powinno się pokazywać ekologom - stwierdził wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, który brał udział w uroczystym otwarciu nowego węglowego bloku. Powstał on z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii, dzięki czemu jest niebywale sprawny.
- Jesteśmy w zaawansowanej fazie realizacji projektów zaplanowanych w strategii korporacyjnej. Ich celem jest zarówno zapewnienie mocy wytwórczych, jak i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Otwarta w Bielsku-Białej jednostka charakteryzuje się wysokimi parametrami sprawnościowymi przy znacznie obniżonym oddziaływaniu na środowisko naturalne, podobnie jak inne - oddane w 2013 r. - bloki, m.in. biomasowe w Jaworznie, Stalowej Woli i Tychach - wyjaśnił prezes Tauron Polska Energia Dariusz Lubera.
Żeby lepiej zobrazować, jak bardzo zmieniła się technologia prezes Lubera wskazał, że w porównaniu z jednostkami dotychczas pracującymi w Bielsku-Białej nowy blok będzie emitował o 90 proc. mniej dwutlenku siarki i prawie o 25 proc. mniej dwutlenku węgla. Ponad 17-krotnie zmniejszy się też emisja pyłu, a trzykrotnie tlenków azotu. - Spod butów osób przechadzających się po mieście wzbija się więcej pyłu - zażartował.
Wiceminister Tomczykiewicz, już po uroczystym uruchomieniu podsumował natomiast wydarzenie stwierdzeniem, że "węgiel kamienny może być źródłem energii niskoemisyjnej", na co kolejnym dowodem jest elektrociepłownia w Bielsku-Białej.
Inwestycja o wartości ponad 617 mln zł rozpoczęła się pod koniec 2011 r. I - jak zgodnie przekonywali przedstawiciele grupy Tauron wraz z prezydentem Bielska Jackiem Krywultem - "blok ma kluczowe znaczenie dla systemu ciepłowniczego miasta".
- Elektrociepłownia pokrywa prawie 100 proc. zapotrzebowania mieszkańców Bielska-Białej i okolic na energię elektryczną oraz ciepło, dlatego moc bloku została zaprojektowana adekwatnie do lokalnych potrzeb - wyjaśnił Stanisław Tokarski, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie.
Podkreślił on też, że powstanie bloku, który wedle kalkulacji ma działać przynajmniej przez 40 lat, jest też dobrą wiadomością dla śląskiego górnictwa, gdyż oznacza kolejnego, pewnego odbiorcę węgla na rynku.
Jednostka rozpoczęła pracę wraz ze startem sezonu grzewczego. Działa ze zmiennym obciążeniem, zależnym od zapotrzebowania na ciepło. Zarówno przybyli prezesi, jak i przedstawiciele władzy mogli na własne oczy zobaczyć dokładnie techniczne zaplecze obiektu. Podczas oprowadzania przybyłych na ceremonię otwarcia gości, przewodnicy techniczni podkreślali m.in., że zastosowano w nim pewne bardzo nowoczesne rozwiązanie - dzięki zamontowanemu specjalnemu akumulatorowi, wyprodukowane ciepło może być magazynowane.
W galerii: uroczyste uruchomienie nowego bloku ciepłowniczego w Bielsku-Białej, 26 listopada 2013 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.