Minimum 20 proc. pieniędzy z budżetu UE na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone na projekty i polityki związane z ochroną klimatu - powiedziała we wtorek (19 listopada) w Warszawie unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard.
Podczas konferencji prasowej na szczycie klimatycznym w Warszawie komisarz podkreśliła, że w przyszłej perspektywie finansowej na projekty związane ze zmianami klimatycznymi zostanie przeznaczonych ponad 180 mld euro. Tylko w latach 2014-2015 państwa członkowskie Wspólnoty przeznaczą na klimatyczne projekty w państwach rozwijających się ok. 1,7 mld euro.
- Ten budżet jest poważnym krokiem w transformacji europejskiej gospodarki na niskoemisyjną, pomagając tym samym państwom rozwijającym się unikać niekorzystnych zmian klimatycznych - oceniła Hedegaard.
Polityka spójności UE będzie kładła szczególny nacisk na podnoszenie efektywności energetycznej o 20 proc. w najbardziej rozwiniętych regionach Wspólnoty i o 6 proc. w tych mniej rozwiniętych.
W ramach polityki rolnej Unii Europejskiej przynajmniej 30 proc. środków będzie musiało być przeznaczonych na projekty klimatycznie.
- To stworzy realną szansę na rolnicze inwestycje, które będą przyjazne klimatowi - oceniła komisarz.
Nowy infrastrukturalny program "Łącząc Europę" ma być również przyjazny środowisku. W ramach tego projektu 23 mld euro zostaną przeznaczone na bardziej ekologiczny transport, a ok. 5 mld na infrastrukturę energetyczną, w tym na sieci przesyłowe i energetykę odnawialną.
W ramach programu badawczego Horyzont 2020, którego budżet wynosie 63 mld euro, ponad 23 mld euro przeznaczonych będzie na projekty klimatyczne, w tym badania nad innowacyjnymi czystymi środowiskowo rozwiązaniami w energetyce.
Po wielu miesiącach negocjacji i sporów z rządami państw UE Parlament Europejski przyjął we wtorek w Strasburgu nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-2020. Nowy budżet, uzgodniony przez przywódców państw UE już w lutym tego roku, przewiduje wydatki w wysokości 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. Po raz pierwszy wieloletnie ramy finansowe dla Unii będą realnie mniejsze niż poprzednie. To konsekwencja kryzysu gospodarczego i forsowanej przez kraje-płatników netto polityki zaciskania pasa.
Polska otrzyma jednak o ok. 4,5 mld euro więcej niż w latach 2007-2013 i będzie największym odbiorcą unijnych funduszy. Dla Polski przewidziano 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro w ciągu siedmiu lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.