W opinii ekspertów zapotrzebowanie przemysłu na węgiel koksowy typu 35 będzie rosło. Do jego złóż w kopalni Budryk sięga obecnie Jastrzębska Spółka Węglowa. Projekt udostępnienia poziomu 1290 m w kopalni Budryk przebiega bez zakłóceń. Pierwsza tona wysokiej jakości węgla ma zostać wydobyta w połowie 2015 r.
- Pogłębienie szybu VI, wykonanie wyrobisk na poziomie 1290, wycięcie ścian w nowych pokładach, zabudowanie maszyny wyciągowej w szybie I, wykonanie odstawy urobku na powierzchnię z poziomu 1050, uruchomienie maszyny wyciągowej w szybie VI do transportu załogi i materiału, rozbudowa stacji klimatyzacji, modernizacja zakładu przeróbczego, wreszcie wyposażenie oddziałów wydobywczych w maszyny i urządzenia - oto nasz plan działania w wielkim skrócie - wyjaśnia jednym tchem Jan Płaczek, kierownik Działu Przygotowania Produkcji, Inwestycji i Rozwoju kopalni Budryk.
Na jego biurku każdego dnia piętrzą się wykresy, mapy i rysunki techniczne. Inżynierowie odpowiedzialni za prawidłowy przebieg robót dokładnie analizują każdą uwagę, przekazywaną z pierwszej linii frontu.
- Zaledwie 55 m dzieli nas od zejścia na poziom 1290 szybem VI. To niewiele. Na poziomie 1050 jest już wykonane wyrobisko o długości ok. 4 km, łączące z sobą dwa szyby - I i VI. Mniej więcej w jego połowie wydrążono upadową do poziomu 1290 m. To właśnie pomiędzy tymi dwoma poziomami - 1050 i 1290 - zalega 150 mln t węgla typu 35. Będzie transportowany taśmociągiem pod szyb I, którym obecnie wyciągane są na powierzchnię węgle typu 33 i 34 z poziomu 700 - dodaje Płaczek, objaśniając schematy prowadzonej inwestycji.
Nie ilość, a jakość
Celem nie jest zwiększenie wydobycia samego węgla, lecz poprawienie jakości produktu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kopalnia Szczygłowice też posiada bardzo potężne zasoby tego węgla a ciągle się mówi, że jest najgorsza i króluje Knurów. Lepiej niech Nas przejmą ludzie z JSW i będziemy żyć w luksusach !
Biercie Szczygłowice. Momy taki wungiel !!!