Rynek walutowy wycenia, że w USA uda się uzyskać porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia kraju, co wywołuje pozytywne nastroje wśród inwestorów. Na fali tych oczekiwań zyskuje złoty; kolejny impuls do umocnienia może dać oficjalne ogłoszenie porozumienia.
- Dzisiejsza sesja jest bardzo spokojna, a złoty umacnia się; jesteśmy już poniżej 4,18 za euro. Wszystkie oczy zwrócone są na USA, a tamtejsi inwestorzy wydają się nie obawiać o to, że porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia może nie być - powiedział diler walutowy z BRE BankuMarcin Turkiewicz.
- Rynki wyceniają, że do porozumienia dojdzie. Jeśli ono będzie jednak oficjalnie zatwierdzone, to na pewno odbije się pozytywnie i doprowadzi do umocnienia złotego - dodał.
Liderzy Senatu USA, którzy od soboty prowadzą międzypartyjne negocjacje o budżecie, zapewniali w poniedziałek, że są blisko rozwiązania umożliwiającego zakończenie trwającego od 1 października paraliżu rządu i tymczasowego podniesienia limitu zadłużenia kraju.
Wciąż nie są znane szczegóły negocjacji. Od soboty rozmowy koncentrowały się w Senacie wokół tymczasowego, sięgającego nawet wiosny 2014 roku podniesienia limitu długu, by dać obu stronom - Demokratom i Białemu Domowi oraz Republikanom - czas na porozumienie się w sprawie długoterminowej polityki fiskalnej, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia.
Polskie obligacje zyskują we wtorek, jednak w centrum uwagi pozostaje sytuacja fiskalna Stanów Zjednoczonych.
- Dług jest dzisiaj mocniejszy; to po części za sprawą odczytu danych o inflacji, widać także napływ inwestorów zagranicznych - powiedział PAP szef dilerów SPW w ING BSK Bartłomiej Wit.
GUS podał we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 1,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły we wrześniu o 1,2 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,2 proc.
Przez brak porozumienia między politykami w USA co do limitu zadłużenia, na rynku długu panują niskie obroty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.