Instytut Techniki Górniczej Komag, przy współpracy z firmą Gabrypol Sp. z o.o., opracował uniwersalny system sterowania KOGAster, charakteryzujący się trzema podstawowymi cechami: rozproszoną strukturą, iskrobezpieczną magistralą CAN, obwodami iskrobezpiecznymi zastosowanymi w konstrukcji modułów.
Budowa układu sterowania złożonego z elementów wykonanych jako obwody iskrobezpieczne posiada szereg zalet, uwidaczniających się szczególnie podczas reorganizacji, modyfikacji lub modernizacji układów sprzętowych.
Podstawowe zalety systemu to:
• możliwość zastosowania w różnych maszynach górniczych z obwodami iskrobezpiecznymi i nieiskrobezpiecznymi,
• możliwość dostosowania modułu wejść/wyjść do pracy z różnymi przetwornikami wielkości elektrycznych i nieelektrycznych,
• możliwość rejestrowania i analizy parametrów pracy maszyny z wykorzystaniem zaawansowanych, zewnętrznych aplikacji komputerowych,
• możliwość zbudowania na bazie opracowanych modułów systemu sterowania, posiadającego strukturę otwartą i pozwalającego na znaczną dowolność w zakresie doboru liczby i typów podłączanych czujników oraz przetworników, możliwość optymalizacji kosztów inwestycji dzięki rozproszonej strukturze układu sterowania i konfiguracji ściśle pod kątem potrzeb użytkownika, przy jednoczesnej łatwej modernizacji sprzętowej i programowej.
Podstawowa konfiguracja rozproszonego układu sterowania składa się z modułów panelu operatorskiego PO-1, modułu wejść-wyjść MWW-1, modułu pomiaru prądu MPP-1 oraz kasety sterowniczej KS-1.
Rozwiązanie prezentowane było przez ITG Komag na Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.