W ramach wsparcia i ułatwiania legalnej działalności gospodarczej śląska Służba Celna zorganizowała spotkania informacyjne i szkolenia dla podmiotów uczestniczących w obrocie wyrobami węglowymi. Spotkania odbywały przez 2 dni w siedzibie Urzędu Celnego w Katowicach i zgromadziły ponad 200 osób reprezentujących 110 przedsiębiorców - poinformowała portal górniczy nettg.pl Grazyna Kmiecik z katowickiej Izby Celnej. Przypomnijmy, że w piątek (20 września) wchodzą w życie przepisy upraszczające formalności związane z akcyzą na węgiel i koks. M.in. zniknął obowiązek dołączania dokumentu dostawy do transportowanego węgla, co dotąd było jednym z warunków zwolnienia z akcyzy.
17 oraz 18 września 2013 roku w siedzibie Urzędu Celnego w Katowicach odbyły się spotkania informacyjno-szkoleniowe dla podmiotów, których dotyczą zmiany w podatku akcyzowym dla wyrobów węglowych. Organizatorem spotkania był dyrektor Izby Celnej w Katowicach.
Na szkolenie licznie przybyli przedstawiciele firm węglowych z województwa śląskiego oraz Podkarpacia, a nawet odległego Torunia.
W sumie katowiccy celnicy przeszkolili z nowych przepisów akcyzowych ponad 200 osób reprezentujących 110 podmiotów gospodarczych.
Podczas spotkania przedsiębiorcy zapoznali się z regulacjami w podatku akcyzowym, które wchodzą w życie z dniem 20 września b.r.
Katowiccy eksperci celni omówili nowe przepisy akcyzowe dla wyrobów węglowych, wskazując na szereg ułatwień wprowadzonych przez ustawodawcę.
Jak pokazała frekwencja, przedsiębiorcy bardzo chętnie skorzystali z możliwości spotkania z funkcjonariuszami Służby Celnej, którzy w przystępny sposób zaprezentowali zmiany w akcyzie i wskazali na uproszczenia w obrocie wyrobami węglowymi.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców Izba Celna w Katowicach z początkiem września b.r. opracowała i umieściła już na swojej stronie internetowej informację pt." Ułatwienia w akcyzie dla wyrobów węglowych. Nowe przepisy.". Zainteresowani tematyką akcyzy od wyrobów węglowych znajdą tam również zagadnienia i wyjaśnienia, które były prezentowane na spotkaniach. Po zakończonych dzisiaj szkolenia eksperci celni uzupełnią jeszcze listę najczęściej zadawanych pytań odnośnie akcyzy dla wyrobów węglowych.
Akcyza na węgiel i koks do celów opałowych została wprowadzona z początkiem 2012 r. Zwolniony z niej został m.in. węgiel dla gospodarstw domowych. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia, pośrednicy i odbiorcy - także ci drobni - musieli załatwić wiele formalności. Dotyczyło to również górników i emerytów odbierających tzw. deputaty węglowe oraz właścicieli domów ogrzewanych węglem.
Dotychczasowe rozwiązania były powszechnie krytykowane przez uczestników rynku węgla jako zbyt zbiurokratyzowane. W lipcu tego roku Sejm znowelizował stosowną ustawę, wprowadzając znaczące uproszczenia. 20 sierpnia zmienione przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw i wejdą w życie miesiąc później, czyli w piątek 20 września.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.