200 mln złotych zostanie przeznaczone na badania nad opracowaniem i wdrożeniem innowacyjnych technologii w szeroko rozumianej branży metali nieżelaznych wynika z umowy podpisanej między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i KGHM Polska Miedź SA.
By podtrzymywać przewagę konkurencyjną na światowych rynkach niezbędne jest inwestowanie w nowe technologie. Dlatego KGHM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w grudniu ub. roku podpisały pionierskie porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej dla polskiej branży metali nieżelaznych, którego efektem wzmiankowana wyżej umowa i specjalny program badawczy.
Novum tkwi w tym, ze dotychczas międzynarodowa korporacja nie wychodziła z propozycją współfinansowania prac badawczo-rozwojowych do agencji rządowej. Współpraca będzie dotyczyła realizacji programu badawczy "Zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii - CuBR". Każdy z podmiotów zobowiązał się do przeznaczenia po 100 mln zł w badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu.
- Takie programy współpracy polskiej nauki i biznesu, w celu wypracowania unikatowych rozwiązań, pomogą w rozwoju sektora i wzmocnią polską gospodarkę opartą na wiedzy - podkreśla Dorota Włoch, wiceprezes zarządu KGHM ds. rozwoju.
- Mam nadzieję, że program badawczy, który NCBR współfinansuje z KGHM wyzwoli efekt kuli śniegowej w innych strategicznych sektorach polskiej gospodarki a jestem pewien, że naszemu partnerowi pomoże w dalszej, spektakularnej ekspansji międzynarodowej, którą ułatwią innowacyjne polskie technologie - uważa prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Program będzie prowadzony przez 10 lat i jego zakładanym efektem ma być wzrost poziomu technologicznego i technicznego polskiego przemysłu metali nieżelaznych oraz zwiększenie udziału polskiej nauki w zakresie podstaw procesów przeróbki, metalurgii, przetwórstwa i nowych materiałów.mysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.