Obrót wyrobami węglowymi będzie łatwiejszy. Wchodzą w życie przepisy zmieniające ustawę o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania węgla - informuje portal górniczy nettg.pl Grażyna Kmiecik, ekspert Służby Celnej.
Przepisy ustawy z dnia 12 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, dotyczące wyrobów węglowych, zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z 20 sierpnia 2013 roku pod poz. 939 i wchodzą w życie z dniem 20 września 2013 roku.
- Nowela ustawy o podatku akcyzowym w zasadniczy sposób uproszcza obrót wyrobami węglowymi - ocenia Grażyna Kmiecik.
Przede wszystkim nie będzie funkcjonował obowiązek dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych, jako warunek zwolnienia z akcyzy. Korzystnym rozwiązaniem dla sprzedającego węgiel, ma być też możliwość dokumentowania sprzedaży zwolnionych od akcyzy wyrobów węglowych fakturą, zawierającą wymagane przepisami prawa dane.
- Nowe przepisy wprowadzają instytucję finalnego nabywcy węglowego, który kupuje wyroby węglowe do celów opałowych, w tym objętych zwolnieniem od akcyzy. Ale należy podkreślić, iż finalny nabywca węglowy jest instytucją odmienną od pośredniczącego podmiotu węglowego. Wprowadzenie finalnego nabywcy węglowego oraz zachowanie statusu pośredniczącego podmiotu węglowego stanowi ułatwienie dla podmiotów, które już funkcjonują w branży węglowej. Finalny nabywca węglowy jest ostatnim ogniwem transakcji wyrobów węglowych - wyjaśnia Grażyna Kmiecik.
Uchwalone przepisy ustawy z dnia 12 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym wprowadzają regułę opodatkowania jedynie ostatniego etapu obrotu wyrobami węglowymi, kiedy to węgiel trafia do podmiotu, który dokonuje jego zużycia.
- Tym samym, ustawodawca zrezygnował z obowiązku dokumentowania obrotu poprzez wystawienie dokumentu dostawy na wcześniejszych fazach obrotu, czyli przemieszczenia pomiędzy podmiotami pośredniczącymi uznając, że ważniejsze jest dokumentowanie sprzedaży węgla. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy, w przypadku sprzedaży objętej zwolnieniem z akcyzy, dokument dostawy zwolnionych wyrobów węglowych może zostać zastąpiony fakturą. W takim przypadku, sprzedawca wystawia fakturę z kodem CN, ilością i przeznaczeniem wyrobów węglowych uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, natomiast finalny nabywca węglowy, złożonym na fakturze podpisem, potwierdza uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia z akcyzy zakupionego węgla. Faktura sprzedaży zawierająca takie dane, stanowi dokument równoważny dokumentowi dostawy. Jeżeli faktura nie spełnia wymogów określonych w ustawie o podatku akcyzowym, sprzedawca wyrobów węglowych jest obowiązany do wystawienia dokumentu dostawy wyrobów węglowych zwolnionych z akcyzy - wyjaśnia Grażyna Kmiecik.
Nowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym nakładają na pośredniczący podmiot węglowy obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży wyrobów węglowych oraz ewidencji użytych wyrobów węglowych w ramach zwolnień, a także do celów nieobjętych zwolnieniem. Zakres danych, które winny zawierać ewidencje, pośredniczący podmiot węglowy odnajdzie w art. 91a ustawy o podatku akcyzowym w znowelizowanym brzmieniu. Forma prowadzenia ewidencji może być elektroniczna lub papierowa - o tym decyduje pośredniczący podmiot węglowy. Ponadto, taka ewidencja może zostać zastąpiona przez ewidencję prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe inne niż akcyza, jeżeli zawiera wszystkie wymagane dane.
W myśl nowych przepisów finalny nabywca węglowy, który zakupił wyroby węglowe bez akcyzy, bo wykorzysta węgiel do celów opałowych zwolnionych z akcyzy, nie będzie musiał prowadzić ewidencji.
- Zmiany oznaczają uproszczenie dla wszystkich firm, które mają styczność z obrotem wyrobami węglowymi - dodaje Ekspert. W poprzednim stanie prawnym dokumentowanie warunku zwolnienia z akcyzy wymagało wiele nakładów po stronie podmiotów uczestniczących w obrocie wyrobami węglowymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.