Gareth Penny, prezes zarządu NWR, właściciela kopalń OKD, nie wierzy, aby w najbliższym czasie doszło do powtórki z okresu korzystnej koniunktury z 2008 i 2011 r. Swoje spostrzeżenia przedstawił w czwartkowym (22 sierpnia) oświadczeniu.
- Od naszej ostatniej kwartalnej aktualizacji stało się jasne, że ceny węgla stopniowo osiągają nowy, długoterminowy poziom. Pomimo, iż obserwujemy pewne oznaki stabilizacji cen na rynku węgla koksującego, a wiadomości płynące z niemieckiego rynku pracy i tamtejsze dane o produkcji są pozytywne, nie wierzymy, aby w najbliższym czasie doszło do powtórki z okresu korzystnej koniunktury z 2008 i 2011 r. Utrzymująca się słaba sytuacja na rynku cen węgla doprowadzi nas do podjęcia decyzji o dokonaniu bezgotówkowego odpisu na kwotę 307 milionów euro na naszych aktywach górniczych. Cały czas jesteśmy też świadomi niepewności rynkowej i ryzyk, tak jak to opisano dalej w Przeglądzie Operacyjnym i Finansowym - podsumowuje prezes NWR dodając:
- Tak wygląda "nowa rzeczywistość" i NWR podejmuje działania, by móc się do niej dostosować. Obejmują one wprowadzenie ogłoszonych wcześniej i opiewających na kwotę 100 milionów euro środków, wzmacniających pozycję gotówkową, na co składa się wyprzedaż zapasów oraz inne sposoby obniżenia kosztów. Co ważniejsze, termin realizacji pierwszego etapu naszej strategii na 2017 r. został przyśpieszony i zarząd NWR jest w pełni skoncentrowany na działalności wydobywczej w Czechach. Naszym celem, jest uczynienie działalności wydobywczej bardziej efektywnej, ekonomicznej i elastycznej do końca 2014 r.
Gareth Penny rysuje również przyszłość czeskich kopalń fedrujących pod szyldem OKD. W przyszłym roku firma planuje redukcję wydobycia do poziomu pomiędzy ośmioma a dziewięcioma milionami ton, 60-procentowy udział węgla koksującego w miksie sprzedaży, jednostkowy koszt wydobycia na poziomie 60 euro za tonę, niższe koszty ogólne, CAPEX w wysokości niższej niż 100 milionów euro, a także dodatkowy wzrost wskaźników bezpieczeństwa.
- Osiągnięcie tych celów wymaga wprowadzenia wielu trudnych zmian, w tym redukcji zatrudnienia. Jednakże, co muszę podkreślić, osiągnięcie tych celów jest absolutnie konieczne, by NWR mógł się dobrze rozwijać, gwarantować dobrobyt regionu, a także zrealizować swój strategiczny cel zakładający zmianę pozycjonowania na lidera w wydobyciu i sprzedaży węgla koksującego w Europie do 2017 r., w bezpieczny i trwały sposób. Nasz zespół zarządzający w OKD, z Janem Fabianem na czele, dokonał wielkiego postępu we wprowadzaniu zmian w OKD, a pomimo tego, iż rozmowy z naszymi związkami zawodowymi nadal trwają, sam mogę zaobserwować, iż jest to konstruktywny dialog, przynoszący postępy. Zgodnie z naszymi strategicznymi celami, każda z kopalni zamierza zmaksymalizować własne wydobycie węgla koksującego. Nowy plan wydobycia w NWR ma być bardziej elastyczny i selektywny. W dłuższej perspektywie, przewidujemy wykorzystanie naszych relacji z klientami, tak aby wzmocnić nasze dostawy węgla koksującego ofertą węgla koksującego odpowiedniej jakości sprowadzanego drogą morską. Wreszcie, zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników pozostaje naszym najważniejszym priorytetem - podsumowuje Penny akcentując, że Europa Centralna jest kluczowym rykiem dla NWR.
- To region, który nadal wzmacnia swoją pozycję, będąc ważnym centrum produkcyjnym Europy i wierzymy, że trend ten będzie kontynuowany. Z tego powodu cały czas skupiamy naszą uwagę na węglu koksującym i pomimo wszystkich krótkoterminowych trudności i wyzwań, które obecnie stoją przed nami, kontynuujemy działania w kierunku pozycjonowania NWR jako lidera w wydobyciu i sprzedaży węgla koksującego w Europie do 2017 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.