Poniedziałkowa (19 sierpnia) sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg przeceny akcji, dając w przypadku indeksów Dow i S&P 500 czwartą z rzędu spadkową sesję. To najdłuższa zniżkowa seria dla tych indeksów od początku 2013 roku.
Głównym powodem słabych nastrojów jest coraz bardziej nerwowe wyczekiwanie na efekty posiedzenia Fed i ewentualne decyzje o rozpoczęciu wygaszania programu skupu obligacji z rynku.
Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial spadł o 0,33 proc., do 15.031,55 pkt.
Nasdaq Comp. zniżkował o 0,38 proc., do 3.589,09 pkt.
S&P 500 spadł o 0,59 proc. do 1.646,06 pkt.
Indeks S&P 500 stracił w ubiegłym tygodniu 2,1 proc. Indeks Dow Jones stracił 2,2 proc. i był to największy tygodniowy spadek w przypadku tego indeksu od czerwca 2012. Dla obu tych indeksów był to drugi spadkowy tydzień z rzędu po tym, jak osiągnęły one swoje historyczne maksima 2 sierpnia. Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęły w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od lipca 2011 r.
- Jeśli zniżki z ubiegłego tygodnia miały związek z obawami przed wygaszaniem przez Fed programu skupu obligacji, to myślę, że reakcja była nieco przesadzona. Osobiście bardziej martwię się innymi informacjami, w tym słabymi prognozami Cisco i gorszymi od oczekiwań wynikami Macy's, Wal-Mart i Kohl's - powiedział Art Hogan, dyrektor zarządzający z Lazard Capital.
- Ruchy na giełdach zwykle są nieco zbyt mocne, gdy mamy niższe obroty i pewnie to będzie determinowało sytuację w najbliższych kilku tygodniach. W tym tygodniu nie mamy zbyt wiele nowych informacji, chociaż ich kulminacja nastąpi w środę i w czwartek, kiedy to poznamy też minutes z ostatniego posiedzenia Fed - dodał.
W tym tygodniu nie jest planowana publikacja wielu istotnych danych makroekonomicznych z USA, o kierunku indeksów giełdowych decydować będą dlatego prawdopodobnie dalej spekulacje na temat na przyszłości polityki monetarnej w USA.
W środę (21 sierpnia) zostanie opublikowany raport z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Inwestorzy liczą, że będzie on zawierał wskazówki na temat zamierzeń Fedu co do programu luzowania ilościowego. Kolejne posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 17-18 września. 65 proc. ankietowanych przez Bloomebrga ekonomistów oczekuje, że amerykański bank centralny zdecyduje się na nim na pierwszą redukcję skali skupu obligacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.