Strefa euro wychodzi z trwającej sześć kwartałów recesji, najdłuższej od czasu wprowadzenia euro w 1999 roku - poinformowało w środę (14 sierpnia) unijne biuro statystyczne Eurostat. PKB eurolandu wzrósł po raz pierwszy od jesieni 2011 r.
W drugim kwartale br. PKB strefy euro był o 0,3 proc. większy niż w pierwszym kwartale. To pierwszy wzrost od trzeciego kwartału 2011 r. Mniejszy był też spadek PKB eurolandu rok do roku. W drugim kwartale br. wyniósł on 0,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, podczas gdy w pierwszym kwartale br. było to 1,1 proc.
Z danych Eurostatu wynika, że po dwóch kwartałach spadku gospodarka francuska nieoczekiwanie odnotowała wzrost PKB o 0,5 proc. w drugim kwartale br. Poprawiła się też dynamika wzrostu gospodarczego w Niemczech (wzrost o 0,7 proc.).
Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn z zadowoleniem powitał te "nieco bardziej pozytywne dane", ale ostrzegł, że nie wolno popadać w samozadowolenie.
- Mam nadzieję, że nie będzie żadnych przedwczesnych (...) oświadczeń sugerujących, że kryzys się skończył.
W podobnym tonie wypowiedział się Jonathan Loynes, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics, podkreślając, że "recesja mogła się skończyć, ale kryzys zadłużenia zdecydowanie się nie skończył".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.