O godz. 9.45 euro kosztowało 4,2113 a dolar 3,1740 zł, o 17.15 było to odpowiednio 4,2260 i 3,1886 zł. Rozwój wydarzeń na rynku walutowym ukształtuje środowe posiedzenie Fed. Od niego zależny będzie kierunek ruchu pary EUR/PLN, możliwy przedział wahań to 4,17-4,27 - oceniają analitycy.
"Jutro poznamy dane z USA, odbędzie się również posiedzenie Fedu - to ukształtuje sentyment na rynku przynajmniej w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Poziomem docelowym na parze EUR/PLN jest poziom 4,27, w drugą stronę 4,17. Kierunek tego ruchu będzie zależny od jutrzejszych wydarzeń" - powiedział PAP Piotr Popławski, analityk rynku walutowego w banku BGŻ.
W środę odbędzie się posiedzenie Fed. Opublikowany zostanie także wstępny szacunek PKB w II kwartale 2013 r. w USA.
"Naszym zdaniem Fed utrzyma retorykę z poprzedniego posiedzenia. Nie spodziewamy się znaczących zmian polityki - nie wskazują na to komentarze, a dane nie zmieniają dramatycznie obrazu gospodarki" - powiedział Popławski.
"To wpłynie na umocnienie się dolara i osłabi złotego" - dodał.
W jego ocenie zawirowania polityczne w kraju nie będą miały istotnego wpływu na rynek, dopóki utrzymuje się niepewność co do działań Rezerwy Federalnej.
"Krajowe czynniki polityczne pozostaną drugorzędne, choć będą ciążyć rynkowi. Dopiero gdy sytuacja z Fedem stanie się jaśniejsza, czynniki lokalne mogą grać jakąś rolę" - powiedział.
"We wtorek inwestorzy ewidentnie skupiali się na Fed. Co za tym idzie tak naprawdę wielkich ruchów na innych parach niż PLN nie obserwowaliśmy. Złoty wybił się ze strefy 4,20-4,21. To było sygnałem, żeby próbować grać na osłabienie złotego, ale przed posiedzeniem Fed brakuje ku temu fundamentów" - dodał.
"Wtorkowe wzrosty rentowności, które nie są poparte obrotami, mogą być spowodowane niepokojami rynku co do nadchodzących publikacji. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy obawiają się osłabienia polskiego długu" - skomentował dla PAP Marek Kaczor, szef dilerów papierów dłużnych PKO BP.
"Jutro poznamy PKB w USA za II kwartał, mamy też Fed, w czwartek posiedzenie EBC oraz Banku Anglii, w piątek raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli tzw. payrolle. Dodatkowo będziemy mieć ostateczne potwierdzenie odczytów PMI. To bardzo dużo informacji, które wpłyną na rynek" - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.