Akademia Górniczo-Hutnicza kojarzy się przede wszystkim z Krakowem. Swoje ośrodki ma jednak również poza tym miastem. Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Posznowania Energii AGH jest w Miękini (gmina Krzeszowice). We wtorek (23 lipca), w obecności rektora AGH prof. Tadeusza Słomki, zaprezentowano placówkę, w której zakończył się pierwszy etap rozbudowy i modernizacji.
Laboratorium, w którym wiedzę będą zdobywać m.in. studenci kierunku ekologiczne źródła energii znajdującego się na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, powstało w dawnym budynku administracyjnym kopalni porfiru.
Ośrodek powstał dzięki wsparciu ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 6,6 mln zł, z czego wkład własny AGH wyniósł blisko 2 mln zł.
W laboratorium znajdują się obecnie m.in. instalacja grzewcza oparta na pompach ciepła i kolektorach słonecznych, instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, hybrydowa instalacja fotowoltaiczno-wiatrowa, profesjonalny system pomiaru prędkości i kierunku wiatru, stanowisko montażu instalacji z kolektorami słonecznymi, a także stanowiska dydaktyczne.
Ponadto w obiekcie znalazła się baza noclegowa, sala wykładowa oraz sala laboratoryjna z 30 stanowiskami komputerowymi.
Obecni w czasie prezentacji dziekan WGGiOŚ prof. Adam Piestrzyński oraz koordynator projektu prof. Wojciech Górecki podkreślali, że tego rodzaju ośrodek podniesie jakość dydaktyki, bo studenci w jednym miejscu będą mogli nabyć wiedzę teoretyczną, a potem sprawdzić ją w praktyce.
Warto zaznaczyć, że krakowska uczelnia planuje rozbudować ośrodek i stworzyć Park naukowo-technologiczny, w którym poza działalnością naukowo-badawczą będzie realizowany transfer technologii i innowacji oraz popularyzacja nauki w dziedzinie energetyki.
- Działalność Akademii Górniczo-Hutniczej na początku koncentrowała się wokół przemysłu ciężkiego, było to górnictwo i metalurgia. Wraz z upływem czasu zaczęły pojawiać się nowe kierunki studiów, których obecnie na Akademii mamy 54. Staramy się być w nurcie polskiego przemysłu, a powstanie tego ośrodka to naturalna konsekwencja rozwoju Akademii Górniczo-Hutniczej - powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.