Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie projektu pn. "Port Lotniczy w Katowicach - rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej" z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 - dowiedział się portal górniczy nettg.pl zinformacji przekazanych przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które jest pierwszym beneficjentem w Polsce, który uzyskał pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dla projektu lotniczego. Dofinansowanie inwestycji wartej prawie 268 mln zł wyniesie około 107 mln zł.
Projekt rozbudowy i modernizacji Międzynarodowego Portu Lotniczego w Katowicach trwa od ponad dwóch lat, jednak starania Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA o dofinansowanie inwestycji rozpoczęły się już w 2008 roku. Projekt przedsięwzięcia uzyskał akceptację Ministerstwa Transportu, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Inicjatywy Jaspers i wreszcie Komisji Europejskiej. To pierwszy polski projekt lotniczy, który zyskał pozytywną akceptację KE.
- Rozbudowa i modernizacja infrastruktury liniowej to jedna z największych, pod względem skali prac i nakładów finansowych, inwestycji realizowanych w dotychczasowej działalności portu. Europejskie "tak" dla tego projektu nie tylko pozwala nam na budowę infrastruktury, dzięki której Katowice Airport wejdzie do czołówki portów z najnowocześniejszą infrastrukturą liniową w Europie Środkowej, ale również stwarza szanse do dalszego rozwoju lotniska - mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.
Projekt pn. "Port Lotniczy w Katowicach - rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej" obejmuje dwie kluczowe inwestycje - rozbudowę płyty postojowej i modernizację dróg kołowania E1, E2 i D, jak również budowę nowej drogi startowej wraz z niezbędną infrastrukturą.
W ubiegłym miesiącu, po dwóch latach trwania prac budowlanych, zakończono realizację pierwszego przedsięwzięcia. W efekcie wybudowano 110 tys. m kw. nowej płaszczyzny postoju samolotów oraz zmodernizowano 39 tys. m kw. dróg kołowania. Na nowej płycie postojowej może stacjonować jednocześnie trzynaście średniodystansowych statków powietrznych, z kolei zmodernizowane drogi kołowania przystosowane są do obsługi szerokokadłubowych samolotów wielkości Jumbo Jet'a. Dzięki rozbudowie lotnisko jest gotowe na przyjęcie dwukrotnie większej liczby samolotów niż dotychczas.
W Katowice Airport trwa budowa nowej drogi startowej o długości 3200 m. Zasadnicze prace budowlane realizowane są od maja br. i potrwają do września 2014 r. Obecnie prowadzone są roboty związane m.in. z utwardzeniem i stabilizacją gruntu, jak również budową kanalizacji deszczowej oraz teletechnicznej. Ponadto prowadzone są prace przy układaniu warstwy mrozoochronnej przyszłej drogi startowej. Docelowo nowy pas będzie dłuższy o 400 m od obecnego (2800 m), dzięki czemu Katowice Airport będzie jednym z trzech polskich lotnisk pasażerskich z drogą startową o długości ponad trzech kilometrów.
Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach realizowany jest przy wsparciu środków unijnych. Inwestycja współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. POIiŚ obejmuje znaczące inwestycje, realizowane w najważniejszych sektorach gospodarki, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski. Wartość dofinansowania wyniesie 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach jest jednym z największych lotnisk w Polsce. W 2012 roku Katowice Airport zanotował wzrost liczby odprawionych podróżnych. W porównaniu do 2011 roku ruch pasażerski wzrósł o prawie 0,5 proc.. W 2013 r. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, prognozuje ok. 5 proc. wzrost ruchu całkowitego i ok. 10 proc. wzrost przewozów w segmencie czarterów w porównaniu z rokiem ubiegłym, co pozwoli odprawić ok. 2,7 mln podróżnych. W sprzedaży z wylotem z Katowice Airport znajdują się aktualnie 74 trasy w tym 35 kierunków regularnych i 39 połączeń czarterowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.