- Jeżeli teraz w wieku 36 lat rozpocznę pracę jako pracownik dołowy w kopalni, to w jakim wieku będę mógł przejść na emeryturę? Do tej pory mam 17 lat pracy na powierzchni kopalni - z takim pytaniem zwrócił się do naszego portalu jeden z Czytleników. Sprawę wyjaśnia Joanna Sobańska-Waćko, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.
- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy emerytalnej prawo do emerytury górniczej przysługuje pracownikowi, który ukończył 55 lat życia, ma okres pracy górniczej, wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą (np. stanowiska wymagające kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa, w urzędach górniczych, związane z wykonywaniem czynności inspekcyjno-technicznych w kopalniach) 25 lat, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią. Jeżeli pracownik przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego, musi wystąpić z wnioskiem o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku funduszu, za pośrednictwem ZUS, na dochody państwa.
W obecnym stanie prawnym, przyjmując stan hipotetyczny tj. podjęcia pracy górniczej pod ziemią w wieku 36 lat, nie będzie Pan mógł udowodnić 25 lat tej pracy w wieku 55 lat. Stan faktyczny indywidualnego ubezpieczonego organ rentowy rozpatruje na jego wniosek i w oparciu o przedłożone dokumenty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.