W czwartek (4 lipca) o godz. 15:00 zakończyła się elektroniczna rejestracja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia w ramach rekrutacji podstawowej w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - poinfoermował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni.
Na rok akademicki 2013/14 AGH przygotowała dla kandydatów łącznie 9 850 miejsc: 6 995 na studiach stacjonarnych I stopnia i 2 855 na studiach niestacjonarnych I stopnia. Szesnaście wydziałów uczelni przygotowało dla maturzystów 54 kierunki studiów i ponad dwieście, często unikatowych w skali kraju, specjalności.
Trwająca od 3 czerwca do 4 lipca elektroniczna rejestracja cieszyła się zbliżonym zainteresowaniem jak w roku ubiegłym - na studia stacjonarne Akademia Górniczo-Hutnicza przyjęła podania od 16 161 maturzystów (w poprzednim roku było to ponad 17 000, lecz limit przyjęć wynosił o prawie 400 miejsc więcej, niż w tym roku). Rejestracja na studia niestacjonarne potrwa jeszcze tydzień.
Każdy z kandydatów w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej (85 zł) mógł wybrać jeden kierunek główny i maksymalnie cztery alternatywne. Łączna liczba rejestracji na poszczególne kierunki to 56 398. Oznacza to, że przeciętnie kandydat złożył podania na 3,4 kierunku.
Najpopularniejszymi kierunkami studiów podczas rekrutacji podstawowej na AGH były budownictwo (6,9 osób na miejsce), inżynieria biomedyczna (5,6) oraz geodezja i kartografia (5,3), inżynieria akustyczna (4,5), ekologiczne źródła energii (3,9), automatyka i robotyka -Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (3,9), energetyka (3,8), informatyka (3,8), automatyka i robotyka - Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (3,6), mechatronika (3,6).
Popularnymi kierunkami (powyżej trzech osób na jedno miejsce) były także m.in. informatyka stosowana (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej), informatyka stosowana (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), turystyka i rekreacja (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska), górnictwo i geologia (Wydział Górnictwa i Geoinżynierii), teleinformatyka (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), inżynieria materiałowa (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki) czy informatyka i ekonometria (Wydział Zarządzania).
Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 9 lipca o godz. 15:00. Kandydaci będą mieli czas od 10 do 27 lipca na złożenie wszystkich dokumentów i dokonanie wpisu na studia. 29 lipca Uczelniana Komisja Rekrutacyjna AGH ogłosi komunikat o ewentualnym dodatkowym naborze na studia. Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia niestacjonarne (I stopnia) trwa do 12 lipca (ogłoszenie wyników - 16 lipca).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.