W czwartek, 4 lipca, w Krakowie w auli głównej AGH prof. Stanisław Knothe bierze udział w uroczystym sympozjum naukowym pod patronatem rektora, na którym po raz pierwszy od 1959 r. (od czasu omówienia na łamach Colliery Engineering) zaprezentowana zostanie tak obszernie jego teoria.
Podczas sympozjum znani specjaliści i autorytety w dziedzinie górnictwa, geodezji i ochrony powierzchni podsumują m.in. swoje doświadczenia praktyczne z zastosowania teorii prof. Knothego w różnych warunkach górniczo-geologicznych. Będą to m.in. profesorowie: Edward Popiołek, Antoni Sroka, Andrzej Kowalski, Jan Białek.
Podczas sympozjum do rąk czytelników (również w wersji elektronicznej on-line) trafią dwie najnowsze publikacje Fundacji dla AGH: ciekawe kompedium dorobku i biografii profesora i wspomnień pt. "Silva rerum Profesora Stanisława Knothego", a także książka "Witold Budryk - 75-lecie pierwszego doktoratu nauk technicznych w AGH".
Prof. Stanisław Knothe (ur. 2 lutego 1919 r. w Sosnowcu), uczony Akademii Górniczo-Hutniczej, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Badacz ruchów górotworu i aerologii, współtwórca (z prof. Witoldem Budrykiem) fundamentalnej polskiej teorii wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię.
Ukończył w 1934 r. gimnazjum sosnowieckie, maturę zdał w V Państwowym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym im. Witkowskiego w Krakowie. W 1939 r. zapisał się na I rok Politechniki Warszawskiej, walczył w kampanii wrześniowej. W latach 1945-47 ukończył Wydział górniczy Akademii Górniczo-Hutniczej, a w 1951 r. obronił pracę doktorską, habilitował się w 1954 r. Od 1958 r. jest profesorem (od 1975 r. profesorem zwyczajnym). Dwukrotnie (1958-60 i 1981-84) był dziekanem Wydziału Górniczego AGH. Zainicjował m.in. budowę nowego gmachu wydziału. Od 1994 - doktor honoris causa tej uczelni. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaką "Za pracę społeczną dla Miasta Krakowa".
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Profesor zwyczajny (skrót: prof. zw., z łac. professor ordinarius) – stanowisko na uczelni przewidziane dla pracownika naukowego lub naukowo-dydaktycznego, który posiada tytuł naukowy profesora (art. 114, ust. 1 Ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.). Stanowisko profesora zwyczajnego jest ukoronowaniem kariery naukowej pracowników uczelni. Wiąże się bowiem z największym prestiżem – jest przyznawane szczególnie zasłużonym dla uczelni i wyróżniającym się naukowcom z tytułem naukowym profesora. Do roku 1990 profesor zwyczajny i profesor nadzwyczajny były to dwa odrębnie tytuły naukowe nadawane przez Przewodniczącego Rady Państwa. Profesor zwyczajny był wyższy rangą niż profesor nadzwyczajny - Wikipedia i tyle w tym temacie,
Nie odwrotnie, nadzwyczajny jest rangą niżej niż zwyczajny, profesor zwyczajny to "prawdziwy" tytuł profesorski a nadzwyczajny to z reguły nadany przez uczelnie doktorowi hab. Jeśli sie mylę niech mnie ktoś poprawi :)
Redakcjo. Najpierw jest tytuł profesora nadzwyczajnego, a później zwyczajnego. Nie odwrotnie.