Od połowy marca do początku czerwca umowy pomiędzy Famurem, producentem maszyn górniczych a Kompanią Węglową osiągnęły wartość 89,34 mln zł. W kontraktach tych mieści się dostawa pierwszego w historii, kompletnego systemu wydobywczego na Ruch Szczygłowice w kopalni Knurów-Szczygłowice. Umowa ta opiewa na 54,3 mln zł.
Ten największy kontrakt zawarty została z Kompanią przez konsorcjum firm Famur SA (lider) i Nordea Finance Polska SA (członek konsorcjum). Umowa dotyczy leasingu finansowego wraz z dostawą kompleksu ścianowego, w skład którego wchodzą:
• kombajn ścianowy FS 400,
• 167 sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej FRS-19/45,
• przenośnik ścianowy Nowomag PSZ-850,
• przenośnik podścianowy Nowomag PPZ-850,
• urządzenie do przekładki przenośnika podścianowego,
• kruszarka kęsów,
• kompletna wysokociśnieniowa instalacja zasilająca ścianową obudowę zmechanizowaną,
• wyposażenie elektryczne,
• waga taśmowa.
- Kluczowi odbiorcy, tacy jak Kompania Węglowa a wcześniej PG Silesia, potwierdzają kompetencje Famuru w zakresie dostaw kompletnych systemów wydobywczych, a także zauważają korzyści jakie wynikają z ich zastosowania. Pozwala to bowiem oszczędzić czas związany z dostawą, montażem czy dostrajaniem elementów maszyn i urządzeń w zakładzie, a jednocześnie usprawnić proces serwisowy i gwarancyjny oraz zredukować jego koszt - podkreśla Ireneusz Tomecki, wiceprezes zarządu spółki. - Ponadto w naszych autorskich konstrukcjach możemy zastosować wiele systemów i usprawnień, których montaż w kompleksie stworzonym z urządzeń różnych producentów jest bardzo skomplikowany lub nieopłacalny dla zakładu. To właśnie w kontraktach dotyczących dostaw pełnych kompleksów ścianowych upatrujemy najbliższą przyszłość rodzimego zaplecza górnictwa...
Produkowane przez Famur zmechanizowane kompleksy ścianowe umożliwiają wydobycie złóż węgla o grubości od 1,0m do 6m. Odbiorcami sprzętu tej spółki są nie tylko największe spółki węglowe w Polsce, ale także kontrahenci z całego świata. Od 2006 r. Famur jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Większościowym właścicielem spółki jest TDJ SA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dziwne, że w maju była wymiana kombajnu z Famurowskiego na Joyowski - bardzo dziwne ~!
Do themop Wiesz co to jest monopol albo koperta ?
Famur obudowy ? a co z ZRP Bieruń ??