Władze Krakowa podpisały umowę z koncernem energetycznym EDF Polska SA, który jako właściciel Elektrociepłowni Kraków jest głównym dostawcą ciepła dla miasta. Prywatny partner ma wspierać Kraków w zakresie ochrony środowiska, promocji i biznesu.
Współpraca ma obejmować między innymi kwestie związane z ochroną środowiska.
- Chodzi o wsparcie w likwidacji niskiej emisji m.in. poprzez prowadzenie wspólnych działań w zakresie rozwoju sieci ciepłowniczej w obszarach, gdzie problem smogu jest najpoważniejszy. Nie bez znaczenia jest też pomoc w kształtowaniu proekologicznych postaw mieszkańców - poinformował w środę (5 czerwca) zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel.
Zgodnie z zapowiedziami krakowski oddział EDF Polska SA ma oprzeć produkcję ciepła na biomasie, w celu zwiększenia udziału energii odnawialnej w bilansie produkowanej energii i zmniejszenia emisji CO2.
Dodatkowo, do końca 2015 roku w krakowskim zakładzie ma powstać instalacja ograniczająca emisję zanieczyszczeń, w szczególności pyłu oraz tlenków siarki, a także - do końca 2017 roku instalacja zmniejszająca emisję tlenków azotu.
Zgodnie z umową EDF Polska SA ma także pomóc w utrwaleniu wizerunku Krakowa jako korzystnego miejsca do lokowania działalności centrów outsourcingowych, finansowych, innowacyjnych i informatycznych. W tym mieście działa Centrum Usług Wspólnych EDF Polska. W planach spółki jest też scentralizowanie badań naukowych grupy EDF Polska poprzez utworzenie w Krakowie centrum badawczo-rozwojowego dla wszystkich spółek EDF na świecie w zakresie spalania biomasy i węgla.
Współpraca obejmuje także wspieranie krakowskiej kultury poprzez objęcie przez EDF mecenatu nad miejskimi wydarzeniami kulturalnymi oraz prowadzenie działalności charytatywnej poprzez Fundację "Gorące Serce".
Przewidziana jest też współpraca z miastem w ramach projektu społecznego "Podzielmy się ciepłem", którego celem jest wsparcie organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom potrzebującym w Krakowie, a także innych przedsięwzięć wspierających aktywizację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.
Francuski koncern energetyczny EDF posiada obecnie w Polsce 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej, 15 proc. w rynku ciepła sieciowego i zatrudnia 3,5 tys. pracowników. Grupa EDF jest też największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej.
EDF jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (produkowanego razem), zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Zieloną Górę, Wrocław i Siechnice, Toruń oraz Tarnobrzeg. Grupa posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.