Problematyka oddziaływania wstrząsów górotworu na powierzchnię w zakładach górniczych jest jednym z kluczowych problemów współczesnego górnictwa. 23 maja 2013 r. w Głównym Instytucie Górnictwa odbyło się seminarium z udziałem prawie 100 przedstawicieli zakładów i urzędów górniczych, zatytułowane "Oddziaływanie wstrząsów górniczych w kontekście zmodyfikowanych skal GSI".
Jego organizatorami były Zakład Geologii i Geofizyki GIG, Politechnika Krakowska oraz Polska Grupa Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej. Celem seminarium było przedstawienie zmodyfikowanych skal górniczej intensywności sejsmicznej GSI-2004/11 dla obszaru Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego oraz GSIGZWKW-2012 dla kopalń Kompanii Węglowej SA z obszaru Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.
Skala oparta jest na korelacji wartości fizycznych parametrów drgań podłoża, które opisują ich rzeczywistą intensywność w formie skutków drgań na powierzchni. Pozwala ona ocenić intensywność wstrząsu oraz możliwość wystąpienia szkód na obszarze, gdzie wstrząs ten wystąpił. Korzenie jej powstania sięgają 10 lat wstecz, kiedy to taka dwuparametrowa skala powstała na potrzeby KGHM. Takie kompleksowe ujęcie zagadnienia pozwala na bardziej praktyczne i efektywne wykorzystanie nowych rozwiązań w zakresie oceny oddziaływań sejsmicznych na powierzchnię, wywoływanych przez wstrząsy górotworu w zakładach górniczych.
Referaty, przedstawione przez specjalistów z zakresu monitorowania i oddziaływania wstrząsów górniczych na powierzchnię, obejmowały również zagadnienia związane z projektowaniem budowli na obszarach występowania wstrząsów górniczych oraz odpornością dynamiczną obiektów budowlanych w planach ruchu podziemnych zakładów górniczych.
Dyskusja praktyków z naukowcami na temat ujednoliconej metodyki monitorowania i prognozowania parametrów drgań oraz oceny intensywności i skutków tych drgań powinna w istotny sposób przyczynić się do poprawy funkcjonowania zakładu górniczego zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i społecznym.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.