Zakład Górniczy Sobieski posiada rozległą infrastrukturę techniczno-budowlaną zlokalizowaną w dwóch rejonach - Sobieski i Piłsudski. Znacząca część obiektów liczy po kilkadziesiąt lat. Trzeba je remontować.
Upływający czas i intensywna eksploatacja wywierają negatywny wpływ na stan techniczny obiektów budowlanych. Lepiej remontować je zawczasu niż burzyć i budować nową infrastrukturę, co pociągnęłoby za sobą ogromne koszty. Prace modernizacyjne rozpoczęto od rejonu Piłsudski. Wykonano tam gruntowną przebudowę wewnętrzną części pomieszczeń sanitarnych i biurowych oraz ciągów komunikacyjnych, które należało dostosować do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.
- Zakres prac objął również wymianę elewacji wraz z wykonaniem ocieplenia zewnętrznego budynku, co istotnie poprawiło warunki użytkowania pomieszczeń, a także zmniejszyło koszty ich eksploatacji zimą - zwraca uwagę Bogusław Kilian, główny inżynier inwestycji i przygotowania produkcji w ZG Sobieski, kierownik Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji.
Po przebudowie nadszybia szybu Traugutt, wybudowaniu Biura Obsługi Klienta oraz kompleksowej modernizacji budynku starej cechowni przyszła kolej na projekt inwestycyjny pn. "Przebudowa elewacji Budynku Płuczki Ziarnowej". Jest to jeden z najistotniejszych obiektów przemysłowych w ciągu technologicznym przeróbki mechanicznej węgla. Ze względu na dużą kubaturę stanowi też wizytówkę kopalni i całej spółki na zewnątrz. Przed niespełna dwoma laty odtworzono stalową konstrukcję nośną budynku i przystąpiono do prac termomodernizacyjnych obiektu. W rezultacie przestał on straszyć swoją szaroburą barwą, a natężenie hałasu w jego wnętrzach wyraźnie spadło.
Zakończono ponadto prace budowlane w ramach modernizacji budynku magazynowego ZG Sobieski wraz z infrastrukturą. Miały one charakter kompleksowy, począwszy od wykonania izolacji fundamentów i przebudowy konstrukcji ścian i stropów, poprzez gruntowny remont instalacji wodociągowej, elektrycznej, teletechnicznej, informatycznej, wentylacyjnej, kanalizacyjnej i grzewczej, a skończywszy na robotach termomodernizacyjnych.
- Wszystkie dotychczasowe inwestycje budowlane wpływają na zmianę wizerunku naszego zakładu. Elewacje zewnętrzne zmodernizowanych obiektów tworzą harmonijną całość. Tak sprawnie zrealizowane remonty są zasługą zarówno wykonawców, jak i kierownictwa kopalni. Stanowią wręcz wzór dla przyszłych tego typu projektów na terenie zakładu - dodaje Bogusław Kilian.
Od marca br. trwa realizacja następnego przedsięwzięcia, nazwanego "Przebudowa mostu przenośnikowego nr 8", którego celem jest dostosowanie obiektu do zabudowy rurociągu technologicznego i przeciwpożarowego w zakładzie przeróbczym i nadszybiu szybu Sobieski. Wdrożono również działania projektowe związane z przebudową węzła komunikacyjnego w rejonie Sobieski. Powstać mają nowe wejścia na teren zakładu oraz parking. Wpłynie to nie tylko na usprawnienie ruchu w samej kopalni, ale także na prowadzących do niej drogach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.