Jest dobra wiadomość dla przedsiębiorców handlujących węglem i dla branży wydobywczej. Sejm znowelizował 24 maja br. ustawę o podatku akcyzowym. Zmiana pozwoli na nieskrępowany biurokratycznie obrót tym paliwem.
Obowiązujące od stycznia 2012 r. przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych przyniosły spore zamieszanie, utrudniając życie zarówno dystrybutorom węgla, jak i jego odbiorcom. Problemem stał się m.in. obowiązek dołączania do wyrobów węglowych zwolnionych z akcyzy dokumentu dostawy jako warunku korzystania z tych przepisów, a także konieczność przekazywania naczelnikowi właściwego urzędu celnego zestawienia dokumentów dostawy i opodatkowania strat przez firmy zużywające takie wyroby i korzystające ze zwolnienia od akcyzy.
W rezultacie zestawienia od największych spółek węglowych w kraju zawierały około tysiąca stron zapisu. Tylko w samym Urzędzie Celnym w Katowicach przesłane zestawienia zawierają miesięcznie ok. 70 tys. wystawionych dokumentów dostawy, a liczba podmiotów je składających sięga prawie 2,5 tys. Szczegółową dokumentację uznano w końcu za zbędną i ty samym biurokracji ma być mniej.
- Znowelizowana ustawa umożliwi nieskrępowany obrót wyrobami węglowymi, jednak z zachowaniem zasad wynikających z innych przepisów, m.in. ustawy o podatku od towarów i usług - zauważa Wojciech Saługa, poseł na Sejm RP.
Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, jest zadowolony z takiego obrotu sprawy.
- Cała branża z niecierpliwością czeka na zmiany w zakresie akcyzowej legislacji i zrzucenia akcyzowego kagańca z handlu węglem. Izba mobilizując ponad rok temu całe środowisko górnicze, dała impuls do zmian i powoli zbliżamy się do końca procesu ustawodawczego. Największym sukcesem jest to, że udało się wypracować wspólne stanowisko dla wszystkich uczestników rynku opałowego, które zaakceptowało Ministerstwo Finansów. Nadmierny fiskalizm ustąpił miejsca zdrowemu rozsądkowi - wskazuje szef Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Należy jednak pamiętać, że przyjęte przez Sejm 24 maja br. zmiany do ustawy o podatku akcyzowym nie oznaczają całkowitego zniesienia obowiązków podatkowych. Czynią je tylko prostszymi. Obowiązek podatkowy realizowany będzie jedynie przy sprzedaży do ostatecznych odbiorców węgla, a nie na etapie pośrednictwa. Dokument dostawy potwierdzający fakt sprzedaży węgla w zwolnieniu podatkowym zastąpi faktura lub odpowiedni zapis w umowie. Sprzedawcy pośredniczący będą co prawda prowadzić ewidencję sprzedaży wyrobów węglowych w zwolnieniu, ale tylko do celów sprawozdawczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Można się wiele nauczyć dzięki tym informacjom