Spółka PGE EJ1 poinformowała o zakończeniu kolejnej serii spotkań z przedstawicielami firm i konsorcjów, zainteresowanych udziałem w budowie polskiej elektrowni jądrowej. Celem spotkań było przedstawienie warunków i oczekiwań potencjalnych partnerów.
Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostali dostawcy i potencjalni partnerzy w projekcie, którzy uczestniczyli we wcześniejszych spotkaniach informacyjnych we wrześniu 2011 r. oraz w okresie wrzesień-październik 2012 r.
- Zgodnie z przyjętym harmonogramem, zakończyliśmy cykl spotkań w ramach dialogu wstępnego. Spotkania dostarczyły nam niezbędnej wiedzy na temat tego, jakie podmioty, z jaką ofertą, przy jakich warunkach i oczekiwaniach mogą potencjalnie przystąpić do postępowania zintegrowanego - ocenił prezes PGE EJ1 Aleksander Grad. Jak dodał, liczba i waga omawianych kwestii potwierdziła konieczność i zasadność przeprowadzenia tych spotkań.
Uruchomione w zeszłym roku przez PGE EJ1 postępowanie zintegrowane zakłada przeprowadzenie jednego postępowania, które łączy kluczowe elementy projektu jądrowego: wybór partnera strategicznego lub biznesowego, który zapewni dostawę technologii, generalnego wykonawcy, dostawę usług wsparcia w zakresie eksploatacji i utrzymania ruchu elektrowni, dostawy paliwa oraz zapewni finansowanie.
Jak mówił w kwietniu PAP Aleksander Grad, w trakcie wiosennej rundy spotkań spółka zaprezentuje swoje poglądy m.in. na kwestie technologii, tego jak widzi rolę generalnego wykonawcy, dostarczenia kompetencji - tak aby w przyszłości mogła być operatorem. Z kolei oczekiwania dotyczyły zaprezentowania przez potencjalnych partnerów poglądów na model biznesowy, finansowy, możliwości zaangażowania się, warunków biznesowych, które powinny być spełnione.
W ocenie Grada, taki dialog powinien jesienią doprowadzić do pierwszych ustaleń pomiędzy inwestorem a administracją i przybliżenia stanowisk, co do instrumentów wsparcia całego projektu ze strony rządu.
PGE EJ1 to spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.