PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
24 maja 2013 12:20 Polska Agencja Prasowa 5,520 odsłon

Górnictwo: Tomczykiewicz krytycznie o podwyżkach w KHW

- Trzeba brać pod uwagę trudne realia ekonomiczne; w obecnej sytuacji w bardzo wielu firmach wynagrodzenia są zamrażane. Tak dzieje się również w energetyce, której kondycja jest lepsza niż w górnictwie. W tym kontekście decyzja o podwyżkach w KHW jest niezrozumiała i wymaga zbadania, na ile stan spółki uzasadnia takie decyzje - uważa Tomasz Tomczykiewicz.
fot: Jarosław Galusek/ARC

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz skrytykował w piątek, 24 maja, decyzję zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) o podwyżkach i premii dla załogi. Zarząd spółki zapewnia jednak, że decyzja była przemyślana i nie wpłynie negatywnie na kondycję holdingu.

W czwartek zarząd spółki ogłosił, że z początkiem czerwca tzw. stawki osobistego zaszeregowania pracowników wzrosną o 3 proc., a do połowy lipca załoga otrzyma po tysiąc zł brutto jednorazowej premii z okazji 20-lecia firmy. To w sumie znacznie mniej niż domagały się działające w firmie związki. Ponieważ nie doszło do porozumienia, zarząd arbitralnie wprowadził podwyżkę w tej wysokości.

W piątek odpowiedzialny w resorcie gospodarki za górnictwo wiceminister poinformował, że zwróci się do rady nadzorczej holdingu o zbadanie sprawy podwyżek w KHW oraz ich wpływu na sytuację ekonomiczną firmy. Jego zdaniem w sytuacji spadającego popytu i cen węgla podwyżki są nieuzasadnione.

- Trzeba brać pod uwagę trudne realia ekonomiczne; w obecnej sytuacji w bardzo wielu firmach wynagrodzenia są zamrażane. Tak dzieje się również w energetyce, której kondycja jest lepsza niż w górnictwie. W tym kontekście decyzja o podwyżkach w KHW jest niezrozumiała i wymaga zbadania, na ile stan spółki uzasadnia takie decyzje - powiedział Tomczykiewicz.

- Mam nadzieję, że zarząd wie co robi i pamięta o swojej odpowiedzialności za firmę. Powstaje bowiem wrażenie, że deklaracje zarządu o oszczędnościach rozmijają się z jego działaniami, prowadzącymi do wzrostu kosztów - ocenił Tomczykiewicz.

Prezes KHW Roman Łój zapewnił PAP, że podwyżka dla załogi w żaden sposób nie uszczupla oszczędności, osiąganych w tym roku dzięki realizacji programu ograniczania kosztów. - Z pewnością nie po to ograniczamy koszty o ok. 160 mln zł, aby rozdać te pieniądze załodze (...). W żadnym razie nie jest tak, że ponieważ sytuacja jest trudna, postanowiliśmy jeszcze ją pogorszyć, zwiększając wydatki - powiedział prezes.

Łój przypomniał, że w ciągu minionych czterech lat podwyżki w KHW były najmniejsze w całej branży i pod względem wysokości wynagrodzeń spółka zaczęła coraz bardziej odstawać na niekorzyść od innych firm z tego sektora. W tej sytuacji uznano, że w tym roku potrzebna jest niewielka regulacja płac, by wynagrodzenia załogi przestały realnie tracić na wartości. W sumie tegoroczny wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w holdingu nie przekroczy 2,7 proc., czyli prognozowanej wielkości inflacji.

- Regulacja wynagrodzeń w przyjętej wysokości była założona zarówno w planie techniczno-ekonomicznym spółki na 2013 rok, jak i w opracowywanym i wdrażanym w firmie programie dostosowawczym, będącym reakcją na sytuację rynkową (...). Uznaliśmy, że pomimo trudnej sytuacji popytowej i cenowej pewne regulacje są niezbędne - powiedział prezes, podkreślając, że taki poziom wzrostu płac był od dawna skalkulowany i ujęty w projekcjach finansowych firmy.

- W liczbach bezwzględnych zaproponowany wzrost wynagrodzeń przekłada się na dodatkowe 35 mln zł rocznie - dodał Łój. Zaznaczył, że nie jest to kwota dodatkowo obciążająca napięte finanse firmy, ale ujęta już we wcześniejszych prognozach.

Zdaniem prezesa, decyzja o podwyżce zapadła w trosce o dobro załogi i wynikała z poczucia odpowiedzialności społecznej, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności za firmę i jej kondycję. - Chcemy zatrzymać realny spadek wynagrodzenia pracowników, wobec rosnących kosztów utrzymania - wyjaśnił Łój.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (25) pokaż wszystkie
 • Dawid 6 czerwca 2013 11:56:04
  Profile Avatar

  pff parskne smiechem co to jest 3 % wiecej duzo wiecej gornik powinien w KHW zarabiac tyle co w JSW oraz Kompani Weglowej !!! Warszawa to zlodzieje wzbogacili się dzięki Ślaskowi !! Slask powinien sie odzielic od Polski bylby wtedy bardzo bogaty !!

 • jarpen 27 maja 2013 23:10:41
  Profile Avatar

  tomczykiewicz padnie razem z rządem bo sie ludzie budzą ze snu, idiotom trzeba byc zeby zaczynac kadencje od podwyzek dla prezesów a teraz krytykowac minimalną podwyżkę na poziomie inflacji. Nie pracuje w KHW ale popieram w pełni tą podwyżke bo ceny idą w góre panie ministrze a pensje oprócz pańskiej stoją w miejscu, a ze stołka w Warszawce i ciepłej posadki ustawiając rodzine się fajnie rządzi.

 • Andrzej V 26 maja 2013 13:04:34
  Profile Avatar

  ps a ten wiceminister ze swoim podejśćiem i wypocinami na temat górnictwa to mnie już maksymalnie wqrwia!!!koledzy podejmijmy temat bo raczej na jednej kopalni temat likwidacji kopalń w KW raczej się nie skończy!!!podobno jest w kolejce jeszcze kilka zakładów...

 • Andrzej V 26 maja 2013 12:57:08
  Profile Avatar

  dokładnie popieram kolegę G1 trzeba poruszyć temat KWK Brzeszcze,to co się tam dzieje,jak do tego podchodzi zarząd KW,niech sprawa ujrzy światło dzienne a nie po cichu zarzyna się kopalnię,która ma zasoby węgla na ponad 30lat!!!zrobią to samo co z Silesią,sprzedadzą kopalnię,ludzi poprzenoszą,wezmą za to niemałą KASĘ! a potem będą sobie pluć w twarz bo przyjdzie zagraniczny inwestor i nagle okaże się że kopalnia jest rentowna,ma dużo węgla i się to opłaca!!!tak się wspiera górnictwo w Polsce???dawniej było cacy dla KW ale jak kopalnia ma ostatnio problemy to trzeba sie jej pozbyć?!?Ciekawe czy na innych kopalniach KW sytuacja ze sprzedażą węgla wygląda tak różowo?

 • G1 25 maja 2013 23:05:00
  Profile Avatar

  pytanie do redakcji naczelnej... dlaczego milczycie w sprawie sytuacji w KWK Brzeszcze... dlaczego nie poruszycie tematu obecnej sytuacji(nie piszę o S1) ... to co się dzieje od środy - w jaki sposób zarząd KW podchodzi do rozwiązania(likwidacji)z panią prezes na czele.. .dlaczego Kompania Węglowa utrudnia sprzedaż węgla zalegającego na zwałach pomimo tego, że dyrektor, Pan Adamowicz robi wszystko aby kopalnię wyprowadzić na prostą, tzn. znajduje mobilną firmę uzdatniającą węgiel(odpada transport), znajduje odbiorców na całe zwały itp itd, udaje się do siedziby na spotkanie, a "spece" od marketingu mówią(w delikatnym tego słowa znaczeniu) aby się nie wpier...ł, po czym listę potencjalnych odbiorców przekazują Piastowi i dziwnym trafem tam zapasy się kurczą... dalej przeniesienie oddziałów przodkowych wraz z maszynami na Piasta=koniec kopalni... ALE co tam najważniejsze to udupienie kopalni, wejście na giełdę,sprzedaż obcemu kapitałowi za zeta... itp. INNA SPRAWA to wiedza o wszystkim pewnego d...a z centrali Solidarności, który wiedział o wszystkim, a teraz się wypiera(nie piszę kto, bo zainteresowane osoby wiedzą)... potwierdza to opinię, że Związki to pewnego rodzaju sprzedawczyki i emeryci, którym nie zależy...tyle

 • sew 25 maja 2013 19:39:46
  Profile Avatar

  ludzie na kogo ja glosowałem,to jak napluć sobie w twarz ,nigdy więcej.

 • sew 25 maja 2013 19:33:31
  Profile Avatar

  Do Szanownej Pani Studentki ,proszę się nie wypowiadać na temat branży której Pani nie zna Poza tym nie wiadomo jak ułoży się PRZYSZŁA kariera zawodowa Pani Jak będzie Pani miała rodzinę na utrzymaniu, to oczy Pani się otworzą.

 • robol 25 maja 2013 18:22:12
  Profile Avatar

  No i ktoś mi powie ,że Studenci nie ćpają !

 • Studentka 25 maja 2013 16:01:03
  Profile Avatar

  Panowie górnicy nikt Wam nie kaze pracowac za takie pieniążki zawsze możecie sie zwolnic , zmienić branże. Górnikiem nie zostaje sie z przymusu. Jak branża jest nieproduktywna to jak możecie zarobić lepiej?? Pytam

 • Rylik 25 maja 2013 13:29:42
  Profile Avatar

  Zapraszamy pana ministra na Barbórkę. Jeden taki już był i musiał się ewakuować z imprezy na Wesołej.

 • banda 25 maja 2013 11:59:58
  Profile Avatar

  zŁodzieje ! zŁodzieje! na warszawĘ!

 • gosc 25 maja 2013 01:26:11
  Profile Avatar

  " No dobra, ale nas jest 460, a was dziesiątki tysięcy. Pozdrawiam " Ale wasze płace są wieksze niż tych kilku tysiecy. A tak na marginesie to wy jesteście nie produktywni ;)

 • górnik 24 maja 2013 22:22:59
  Profile Avatar

  Tomczykiewicz ale z ciebie kawał gnoja jest

 • ses 24 maja 2013 21:25:48
  Profile Avatar

  Tomczykiewicz przyjedz na kopalnie ,wejdz na cechownie jednej z kopalń KHW i powiedz to górnikom ,na pewno się ucieszą.

 • Marcino 24 maja 2013 21:11:06
  Profile Avatar

  Kto posadził na ten stołek tomczykiewicza? Jestem górnikiem i myśle, że w rządzie powinien naszą branże reprezentować ktoś kompetentny i przede wszystkim spierający i rozwijający rodzime górnictwo !!! A nie budowlaniec - wieśniak z Pszczyny. Przecież to jest irytujące, gdy w kółko powtarza aby ujebać pracownikom, sprzedać kopalnie, wszystko jest nierentowne PARANOJA !!!!! Branża górnicza jest w Polsce jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i doświadczonych w odniesieniu światowym !!! Mamy jedne z największych złóż węgla w Europie, nasza energetyka na węglu stoi a ten idiota zamiast rozbudowywać i rozwijać tą żyłe złota, po prostu ją zażyna. I nie mówie tutaj o propagandzie związkowej, tylko o racjonalnym rozwijaniu w każdym kierunku spółek górniczych. To wszystko ma głębsze dno, bo niestety palce maczają tam politycy, którzy znają potencjał finansowy siedzący w kopalniach i chcą go wykorzystać dla własnych zysków. Podwyżka po takim czasie i to o 3% + premia 1000zł należała się górniczkom z KHW całkowicie z czystym sumieniem i nie należe do KHW. tomczykiwicz najlepiej usunął by wszystkie przywileje pracownicze i ustalił minimalną krajową bo przecież "nie rentowne". Licze na publikacje i pozdrawiam

 • POMOCNIK KALFAKTORA 24 maja 2013 16:51:22
  Profile Avatar

  lepi dac 5 baniek odprawy kolesiom ,prezesom niz zwyklemu murcolowi 5 zlotych podwyzki ,,,,glosujcie dali na ,,po ,, to w zima bedziecie lazic w sandalach a bida bedzie wiekszo niz w bangladeszu

 • janusz 24 maja 2013 16:33:05
  Profile Avatar

  Znowu pan wygaduje bzdury, panie wiceministrze. Przecież pan zaczął rządzenie od podwyżek dla prezesów. Ja pamiętam, a pan już nie?

 • o tak 24 maja 2013 15:37:47
  Profile Avatar

  I to minister ze sląska jest i czemu nie za sląskiem?

 • Slusorz Piekary 24 maja 2013 15:31:30
  Profile Avatar

  Tomczykiewicz dziadu pałuj sie lebrze...

 • ryl 24 maja 2013 15:24:47
  Profile Avatar

  Tomczykiewicz krytykujesz podwyżki w KHW, wiesz że górnicy w ścianie robią po 12-ście godzin i dostają dodatkowo kasę. Tego Ci prezesi zarządu nie powiedzieli!!!

 • robol 24 maja 2013 13:33:34
  Profile Avatar

  Do górnika ! Wyluzuj jakiś świr chce tu tylko podgrzać atmosferę, v-ce minister nie bloguje !

 • górnik do tomczykiewicz 24 maja 2013 13:16:36
  Profile Avatar

  Jak tak patrzysz na proporcje zarobków do kondycji finansowej przedsiębiorstwa, to wy ministrowie w obecnej dobie kryzysu w Polsce powinniście zarabiać po 1500 zł miesięcznie a nie takie krocie jak zarabiacie. Może wtedy byście realnie popatrzeli na życie i moglibyście cokolwiek mówić o poziomie zarobków. Banda złodzieji co tylko żeruje na Polakach - a tak wogóle to panie Tomczykiewicz chyba pan już zapomniał skad się wywodzisz? Może w pana rodzinie był jakiś górnik - to dowiedz się pan cośkolwiek od niego co to jest górnictwo i na czym polega ta praca. Teraz jak przyjeżdżasz na jakąś kopalnie to prowadżą cię tylko w najlepsze rejony kopalni, a nie tam gdzie w większości pracuje się na dole. Rada na przyszłość - zanim coś powiesz publicznie pomyśl choć trochę - to czasami jest wskazane ministerku od siedmiu boleśći dla brania grubych pieniędzy i szykowania sobie układów na przyszłość. Całe szczęście, że dni PO są już policzone!!!

 • robol 24 maja 2013 13:14:54
  Profile Avatar

  Spokojnie ! W przyrodzie nic nie ginie ,jak dzisiaj coś dali to jutro zabiorą ! Takie zagrywki ekonomiczne KHW są już dobrze znane !

 • Tomczykiewicz 24 maja 2013 12:50:10
  Profile Avatar

  No dobra, ale nas jest 460, a was dziesiątki tysięcy. Pozdrawiam

 • hajer 24 maja 2013 12:37:22
  Profile Avatar

  Ty gnoju, ale posłowie jak biorą za friko dodatki to nie krytykujesz?! Jak emerytury maja na poziomie 10 000! Banda złodzieji!

 • YKVSH
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy niezadowoleni z wynagrodzeń. Związkowcy chcą pilnych rozmów
10 kwietnia 2024
36,814 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]