O problemach związanych z funkcjonowaniem polskiego górnictwa w kryzysie i jego przyszłości dyskutowali w Katowicach podczas konferencji Coaltrans eksperci z branży górniczej i przedstawiciele spółek węglowych.
W części dotyczącej logistyki dystrybucji węgla dyrektor Biura Handlowego-Rynek Hutniczy i Paliw Stałych PKP CARGO Grzegorz Figas przedstawił aktualną sytuację i perspektywy na rynku przewozów tego surowca. PKP CARGO przewiozło w 2012 r. ponad 50 mln t węgla, z tego 28 proc. w ruchu międzynarodowym. W przewozach zagranicznych największą część stanowił import z udziałem 49,5 proc. Eksport wyniósł 48 proc., a pozostała część przewozów była realizowana w tranzycie. Kontrakty na przewozy paliw stałych dla branży energetycznej są zawierane głównie w oparciu o procedury przetargowe. Ze względu na atrakcyjną ofertę w zakresie ceny i oferowanych rozwiązań logistycznych PKP CARGO wygrywa znaczną część przetargów.
Główni klienci PKP CARGO w przewozach węgla to elektrownie i elektrociepłownie. Obecnie firma realizuje przewozy do największych odbiorców z branży energetycznej, m.in. do takich firm, jak: ENEA Wytwarzanie, spółek z Grupy PGE, Grupy GDF Suez Energia Polska, Grupy TAURON, Grupy EDF, PGNiG TERMIKA, firm z grupy Dalkia i do wielu innych.
Polska sieć energetyczna w ponad 90 proc. oparta jest na węglu.
- Proces przechodzenia na inne źródła energii postępuje wolno i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie nastąpiła w tym zakresie radykalna zmiana, tym bardziej że jesteśmy krajem dysponującym największymi pokładami węgla w Europie. Węgiel kamienny dla przemysłu energetycznego będzie nadal jednym z ważnych elementów polityki przewozowej PKP CARGO - mówi dyrektor Grzegorz Fingas. W ostatnich latach PKP CARGO wprowadziło iście rewolucyjne zmiany w zakresie polityki handlowej. Spółka stała się elastycznym przedsiębiorstwem zorientowanym na potrzeby klienta. Jest to dodatkowy argument za tym, że PKP CARGO pozostanie wiodącym operatorem logistycznym w kolejowych przewozach surowców energetycznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.