W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach w środę, 15 maja, odbyło się czwarte posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego do spraw eksploatacji górniczej pod terenami Bytomia - informuje biuro prasowe Kompanii Węglowej.
Członkowie zespołu przeanalizowali skutki eksploatacji górniczej na terenie miasta w 2012 r. i w pierwszym kwartale 2013 r. Omówili też zamierzenia eksploatacyjne w najbliższym półroczu.
Spotkaniu przewodniczył Roman Sus, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, a udział wzięli w nim: Damian Bartyla, prezydent Bytomia, przedstawiciele centrali Kompanii Węglowej, kopalń Piekary i Bobrek-Centrum oraz przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Zakładu Górniczego Eko-Plus i Centralnej Przepompowni Bolko w Bytomiu.
Podczas obrad, Damian Bartyla, prezydent Bytomia, poinformował o możliwości współfinansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utrzymywania bezpiecznego poziomu wód w zalewiskach bezodpływowych powstałych na terenie miasta.
Aktualnie koszty odwadniania niecek - na mocy trójstronnej ugody - są finansowane przez Kompanię Węglową, SRK oraz miasto Bytom.
- Podczas spotkania prezydent Bytomia podkreślił także bardzo dobrą współpracę samorządu z górnictwem, a w szczególności z kopalnią Bobrek-Centrum. Przy okazji poinformowano, że zakończono już usuwanie skutków szkód górniczych powstałych przy ulicach Pocztowej i Technicznej w Bytomiu-Karbiu - informuje KW.
W granicach administracyjnych Bytomia węgiel wydobywają obecnie dwie kopalnie należące do Kompanii: Piekary i Bobrek-Centrum. W 2012 r. spółka naprawiła na terenie tego miasta szkody górnicze w 142 obiektach, wydając na to 24,6 mln zł. W 2013 r. na naprawę szkód górniczych w mieście Kompania zamierza przeznaczyć 27 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.