To projekt Fundacji TAURON, którego celem jest budowanie bazy dawców szpiku kostnego i popularyzacja wiedzy na ten temat. Między 15 a 17 maja do bazy będą mogli przyłączyć się - podczas firmowego dnia dawcy - pracownicy TAURON Ciepło.
W listopadzie ubiegłego firmowy dzień dawcy zorganizowano po raz pierwszy w centrali Grupy, spółce TAURON Polska Energia. W jego trakcie do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego przystąpiło 30 proc. pracowników spółki.
- Pierwsza akcja miała charakter pilotażowy. Jej efekty były dla nas sygnałem, że warto kontynuować projekt w pozostałych spółkach Grupy TAURON, w których jest zatrudnionych ponad 27 tys. pracowników - podkreśla Paweł Gniadek, prezes zarządu Fundacji TAURON.
Pracownicy TAURON Ciepło mogą przyłączyć się do bazy dawców między 15 a 17 maja - firmowe dni dawcy zaplanowano w sześciu oddziałach należących do spółki. To zwieńczenie dwumiesięcznej akcji informacyjnej, przeprowadzanej pod hasłem "Zostań bohaterem - masz to we krwi!". Założeniem projektu jest dostarczenie pracownikom wyczerpujących informacji na temat problemu dawstwa szpiku - tak, by umożliwić im podjęcie świadomej decyzji o przyłączeniu się do bazy. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja DKMS Polska.
Proces rejestracji trwa ok. 10 minut. Krótka rozmowa z pracownikiem DKMS dotycząca ogólnego stanu zdrowia. Potem trzeba wypełnić formularz rejestracyjny, zawierający podstawowe dane osobowe. Na koniec pobiera się od potencjalnego dawcy 4 ml krwi. To materiał do badania tzw. zgodności tkankowej, czyli informacji, na podstawie której typuje się daną osobę jako dawcę szpiku...
- Projekt fundacji wpływa na rozszerzenie bazy dawców szpiku, ale i umożliwia angażowanie pracowników w rozwój organizacji odpowiedzialnej społecznie. Naszym zadaniem było umożliwienie pracownikom sprawnego przyłączenia się do bazy i liczę, że z tej możliwości skorzystają - mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło.
Jednym z celów działającej w strukturach Grupy Fundacji TAURON jest angażowanie się w projekty istotne społecznie, a do takich należy dawstwo szpiku kostnego. Projekt jest realizowany w oparciu o wolontariat pracowniczy i jednocześnie jest adresowany do pracowników. Inicjatywa ta wpisuje się również w strategię zrównoważonego rozwoju obowiązującą w Grupie TAURON.
Przeszczep szpiku jest najskuteczniejszą metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Wcześniej należy całkowicie zniszczyć nieprawidłowo działający szpik chorego. Przetoczone dożylnie (tak jak krew) komórki dawcy zasiedlają miejsca po zniszczonym szpiku biorcy i namnażają się tworząc nową krew. Jeśli to możliwe, biorcy przetacza się również krew i płytki krwi dawcy szpiku, przez to ogranicza się komplikacje wynikające z niezgodności antygenowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szkoda że dawcy będa potem zmuszeni do wyjazdu na oddanie szpiku do centrali w Niemczech... Nie lepiej wybierać polskie rejestry?