ICT Group, kontrolowana przez rosyjskiego oligarchę Aleksandra Nesisa, oraz państwowa korporacja Rostec podpisały umowę wartości 1 mld dol. na eksploatację zasobów tzw. metali ziem rzadkich w Tomtorze niedaleko Jakucka i Magadanu na dalekim wschodzie Rosji.
Zdaniem analityków rosyjskiej gazety ekonomicznej Kommiersant ziemie Tomtoru, których surowce ocenia się na 154 mln t rudy (z zawartościa 6,71 proc. tlenków niobu, 0,6 proc. itru, 0,048 proc. tortweitytu ze skandem i 9,53 proc. terbu), można uznać za unikatowy i największy nieodkryty dotąd depozyt wyjątkowo cennych pierwiastków ziem rzadkich.
Partnerzy umówili się, że ICT Group otrzyma w jakuckim przedsięwzięciu połowę udziałów a Rostec 25 proc. Reszta akcji przypadnie któremuś z funduszy inwestycyjnych, który zostanie dopiero wybrany.
Udziałowcy joint venture planują zainwestować co najmniej 1 mld dol. Przypuszcza się, że połączone ICT-Rostec przy okazji zapewnią sobie kontrolę nad 82 tys. t kryształów monacytu z zawartością uranu i toru, którego zapas strategiczny przechowywany jest od czasów sowieckich w Krasnoufimsku na Uralu.
Firmy zbudują również kombinat hydrometalurgiczny, w którym każdego roku przerabiać będą 4,5 tys. ton ferro-niobu i 10 tys. ton innych tlenków metali rzadkich. Budowa zakładu rozpocznie się jeszcze w tym roku a jej zakończenie planuje się na 2017 r.
Rosyjski plan jest o tyle przełomowy, że jak dotychczas tylko dwóm korporacjom na świecie (amerykańskiej Molycorp i australijskiej Lynas) udało się z umiarkowanym skutkiem osłabić globalną i niepodzielną hegemonię Chin na wydobycie arcyrzadkich pierwiastków. Skala projektu Rosjan i ich możliwości geograficzne mogą uczynić z jakuckiej wsi Tomtor największego konkurenta Chińczyków, którzy ciągle kontrolują 95 proc. wszystkich metali ziem rzadkich na kuli ziemskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.