Najnowsze technologie umożliwiają stosowanie zautomatyzowanych kotłów węglowych, gwarantujących maksymalny komfort w obsłudze, oszczędność paliwa i dbałość o środowisko.
Utrzymująca się na przestrzeni wielu lat różnica cen węgla w porównaniu z cenami innych nośników energii sprawia, że jest to najtańsze źródło ciepła dla gospodarstw domowych.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Południowy Koncern Węglowy przy współpracy Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu opracował nowatorską mieszankę paliwa węglowego o nazwie JARET PLUS. W jej skład wchodzi surowiec produkowany przez PKW oraz wysokokaloryczne paliwa dostępne na polskim rynku.
- Atutem ekogroszku JARET PLUS jest jego niska spiekalność oraz uziarnienie od 5 do 25 mm, umożliwiające spalanie zarówno w starszych typach kotłów retortowych, jak i kotłach wykorzystujących najnowsze technologie - tłumaczy Adam Trębacz z Wydziału Marketingu i Reklamy Południowego Koncernu Węglowego.
Wzrost zapotrzebowania na wysokiej jakości paliwo węglowe sprawił, iż na rynku pojawiło się w ciągu ostatnich lat wielu producentów oferujących węgiel do kotłów retortowych.
- Niestety, jakość tych produktów w wielu przypadkach jest bardzo wątpliwa. Natomiast potwierdzeniem wysokiej jakości paliwa JARET PLUS jest "Świadectwo bezpieczeństwa ekologicznego" wydane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Produkcją i dystrybucją tego ekogroszku zajmują się autoryzowani producenci, wyłonieni spośród wieloletnich i doświadczonych partnerów handlowych Koncernu. Infrastruktura produkcyjna i logistyczna, którą dysponują, gwarantuje wysoki poziom samego produktu i obsługi klientów - dodaje Trębacz.
Warto dodać, że służby kontroli jakości Południowego Koncernu Węglowego systematycznie monitorują produkcję ekogroszku, dbając o zachowanie właściwych parametrów paliwa.
Wcześniej dużą popularność zdobył sobie JARET, drobny węgiel płomienny do stosowania m.in. w gospodarstwach domowych, w specjalnie przeznaczonych do tego piecach. Jest to węgiel o niskiej zawartości popiołu. Produkt ten chwalą sobie zwłaszcza użytkownicy nowoczesnych kotłów z podajnikami automatycznymi.
Węgle produkowane prze PKW były już w tym roku prezentowane m.in. na targach w Łodzi, Sosnowcu, Rzeszowie, Kielcach i Wrocławiu.
- Mimo że na tych wystawach królują raczej nowoczesne rozwiązania z pompami ciepła na czele, zwiedzający uważają, że lepszym, tańszym i zarazem ekologicznym rozwiązaniem jest właśnie zakup pieca retortowego. To dobra informacja dla nas, bo zapotrzebowanie na nasze węgle będzie się utrzymywać - podsumowuje Adam Trębacz.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.