Rezerwaty przyrody, ogrody dendrologiczne, pokazowe hodowle żubrów, a także 22 tys. km pieszych szlaków i 4 tys. miejsc noclegowych - m.in. takie atrakcje czekają na turystów w lasach. Lasy Państwowe organizują kampanię promocyjną i zapraszają na majówkę.
Leśnicy przekonują, że pachnący żywicą i kojący zielenią las to największa i darmowa siłownia, spa i park rozrywki w jednym. Tymczasem - jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Lasów Państwowych - do lasu w ogóle nie chodzi 28 proc. Polaków; 34 proc. często w nim bywa, a okazjonalnie - 38 proc.
Aby to zmienić, z początkiem wiosny we wszystkich nadleśnictwach wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna. W ramach akcji "Lasy Państwowe. Zapraszamy" leśnicy zwracają uwagę na walory lasów.
- Zarządzamy lasami zajmującymi jedną czwartą powierzchni Polski i każdy ma do nich swobodny dostęp - inaczej niż w wielu innych krajach. Możemy w nich odkrywać skarby natury, bawić się z dziećmi, uprawiać sport. Warto z tej możliwości korzystać - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak.
Liczne imprezy i rodzinne pikniki organizowane są podczas długiego weekendu w różnych miejscach kraju. Informację o nich można znaleźć na specjalnej podstronie portalu Lasów Państwowych.
Majową imprezę przygotowali m.in. leśnicy z Nadleśnictwa Katowice; od 3 do 5 maja w Dolinie Trzech Stawów zorganizują strefę piknikową. Zaplanowano konkursy i gry terenowe; będzie można obejrzeć dzikie zwierzęta - pacjentów "leśnego pogotowia" prowadzonego przez leśników. Przewidziano także wspólne sadzenie drzew i koncerty. Zainteresowani zobaczą żubra z kobiórskich lasów oraz głuszca, którego od kilku lat przywracają leśnicy w Beskidach.
Wśród nagród znajdą się sadzonki z jednej z największych na świecie leśnych szkółek kontenerowych, która znajduje się na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Ci, którzy odwiedzą Dolinę Trzech Stawów 3 maja ok. godz. 14, będą mieli okazję spotkać się z ambasadorami kampanii "Lasy Państwowe. Zapraszamy" - aktorami Małgorzatą Ostrowską-Królikowską i Pawłem Królikowskim.
W lasach w całej Polsce na turystów czeka blisko 4 tys. miejsc noclegowych - w ośrodkach wypoczynkowych i edukacyjnych, leśniczówkach czy kwaterach myśliwskich, a także prawie 1000 miejsc przeznaczonych do biwakowania "pod chmurką".
Chętni mogą skorzystać z 22 tys. kilometrów szlaków pieszych, 21 tys. km tras rowerowych i 3 tys. km konnych. Pokonanie tych wszystkich tras zajęłoby jednej osobie trzy lata - pod warunkiem, że codziennie pokonywałaby odległość równą trasie maratonu.
Wiele wytyczonych w lasach szlaków mają też do dyspozycji amatorzy nordic walkingu. Organizatorzy akcji przypominają, że turyści mogą wybrać się ponadto na spływy kajakowe czy konne obozy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.