22 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (International Mother Earth Day). Z tej okazji w województwie śląskim będzie "na zielono".
Przypomnijmy, że owo święto oficjalnie ustanowiła ONZ w 2009 r. Wcześniej obchodzono je w wielu państwach; w tym także w Polsce. U nas Dzień Ziemi (nie mylić ze świętem oenzetowskim) celebruje się od 1990 r. Stało się tak za sprawą ówczesnego posła śląskiego Jana Rzymełki.
22 kwietnia organizowane są imprezy plenerowe i akcje proekologiczne. W zamyśle ich organizatorów mają one kształtować świadomość ekologiczną i propagować w społeczeństwie postawy sprzyjające ochronie środowiska.
Już w niedzielę (21 kwietnia) świętowanie rozpoczyna się w Mikołowie - w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. W ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego odbędzie się tam rodzinny festyn ekologiczny. Na gości będzie czekać wiele atrakcji: gra terenowa organizowana przez Mikołowski Klub Krótkofalowców, warsztat pracy z mikroskopem, survival dla młodzieży czy też koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Agnieszki Hutniczak (grającej na oboju).
W poniedziałek (21 kwietnia) Tramwaje Śląskie rozpoczynają kampanię "Tramwajem Naturalnie! Ekologicznie". Na inaugurację wybrano chorzowski Rynek. Organizatorzy chcą zachęcić mieszkańców aglomeracji, by - gdy tylko to jest możliwe - zamiast jeździć samochodami, przemieszczać się tramwajami. Jak wiadomo, tramwaj jest pojazdem napędzanym prądem elektrycznym, więc nie emituje przeróżnych spalin - jak samochód.
Portal planenergia.pl zachęca, by w tym dniu odwiedzić go i wyczytać, jak można sprawić, by matka Ziemia miała czystsze powietrze (i nie tylko).
W Dniu Matki Ziemi (i dodatkowo w Dniu Ziemi, bo te dwa święta przypadają w tym samym czasie) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nagrodzi nieprofesjonalnych ekologów "Zielonymi Czekami" (przyznawanymi od 1994 r.).
- To jedyna w Polsce nagroda finansowa dla osób, które poza swymi obowiązkami zawodowymi podejmują działania służące ekologii w naszym regionie - podkreśla Piotr Biernat, rzecznik WFOŚiGW.
"Zielone Czeki" przyznaje kapituła złożona z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody w następujących kategoriach:
• innowacje i technologie, programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące ochrony przyrody,
• prace naukowo-badawcze,
• edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży,
• profilaktyka zdrowotna dotycząca zagrożeń schorzeniami związanymi ze stanem środowiska,
• działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych.
- W tym roku gala będzie miała szczególnie uroczysty charakter. Z okazji 20-lecia powstania Funduszu zaprosiliśmy wszystkich dotychczasowych laureatów "Zielonych Czeków" i chcemy, by to spotkanie pasjonatów ekologii stało się inauguracją regionalnych obchodów powstania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a tym samym stworzenia wyjątkowego w skali Europy systemu finansowania ochrony środowiska - informuje rzecznik Funduszu.
Ziemia (łac. terra) to trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
W galerii: przyroda wokół nas (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.