Włodzimierz Karpiński, dotychczasowy wiceszef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jest kandydatem premiera na stanowisko ministra skarbu. Karpiński ma zastąpić zdymisjonowanego Mikołaja Budzanowskiego. Premier oczekuje, że nowy minister podejmie "szybkie i zdecydowane działania" wobec PGNiG.
Informując o swojej decyzji premier Donald Tusk podkreślił w piątek, że od nowego ministra skarbu będzie oczekiwał szybkich i zdecydowanych działań wobec spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
- W mojej ocenie powinny to być pierwsze działania nowego ministra skarbu - powiedział szef rządu.
Według Karpińskiego, bezpieczeństwo energetyczne i skuteczny nadzór powinny być priorytetami resortu skarbu.
- Na pewno bezpieczeństwo energetyczne i skuteczny nadzór nad tym - w interesie państwa polskiego - jest priorytetem tych resortów, które odpowiadają za gospodarkę, więc także i ministra skarbu - powiedział w piątek (19 kwietnia) dziennikarzom.
Pytany, czy można spodziewać się kolejnych dymisji w związku ze sprawą memorandum gazowego, powiedział:
- Myślę, że procedury były tutaj niedoskonałe, o czym wyraźnie mówił premier Tusk, trzeba te procedury przejrzeć, uszczelnić.
Karpiński pełnił funkcję sekretarza stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji od sierpnia 2011 r., a w listopadzie został wiceministrem w nowym Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Sprawował nadzór m.in. nad działalnością regionalnych izb obrachunkowych. Zajmował się również sprawami związanymi z wyznaniami religijnymi i mniejszościami narodowymi, realizacją "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych" oraz zagospodarowaniem mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej.
Jest posłem PO. W 2010 r. został szefem komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw i uchwał dotyczących usuwania skutków i zapobiegania powodzi. Był również zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa i przewodniczącym Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Karpiński urodził się 16 listopada 1961 r. w Puławach. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej. Ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej z zakresu zarządzania i prawa UE. W administracji państwowej pracował od 1994 r. Wcześniej prowadził m.in. własną działalność gospodarczą.
W latach 1994-2002 był wiceprezydentem Puław. Później, do 2005 r., był radnym miasta oraz członkiem zarządu Zakładów Azotowych "Puławy" S.A. Karpiński jest żonaty, ma pięciu synów.
Premier podjął decyzję o dymisji Budzanowskiego w związku z wnioskami z raportu przygotowanego przez szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza na temat memorandum gazowego. Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała na początku kwietnia w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację. Spółka EuRoPol Gaz zapewniła, że dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu. Następnego dnia rano premier mówił, że nic nie wie o podpisaniu memorandum. Później Budzanowski oświadczył, że to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.