W dniach 20-22 marca br. w zamku Kliczków odbyła się 14. Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu KOMEKO, zorganizowana przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG.
Konferencja była poświęcona innowacyjnym i przyjaznym dla środowiska technikom i technologiom przeróbki surowców mineralnych w aspekcie bezpieczeństwa, jakości i efektywności, a jej celem był przegląd kierunków rozwoju systemów przeróbczych surowców mineralnych, z uwzględnieniem relacji człowiek-maszyna-środowisko. Podczas konferencji skupiono się także na wymianie wiedzy i doświadczeń, dotyczących wykorzystania innowacyjnych technik i technologii, oraz weryfikacji prac instytucji naukowych i badawczych pod kątem możliwości i celowości przemysłowego zastosowania nowych koncepcji i rozwiązań.
W konferencji KOMEKO 2013 wzięło udział 96 specjalistów reprezentujących 46 instytucji. Podczas pięciu konferencyjnych sesji przedstawiono 25 referatów, w których zaprezentowano szerokie spektrum zagadnień związanych z inżynierią mineralną i procesową, a także wytwarzaniem paliw alternatywnych, gospodarką odpadami oraz rekultywacją i rewitalizacją terenów pogórniczych. Swoje doświadczenia w tym zakresie zaprezentowali m.in. przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego oraz przedsiębiorstw węglowych z Republiki Czeskiej i Serbii, co stało się przyczynkiem do interesującej dyskusji na temat polityki środowiskowej. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do integracji środowiska naukowego z przedstawicielami przemysłu, tradycyjnie już gromadząc liczne grono uczestników, zainteresowanych kierunkami rozwoju bezpiecznych i efektywnych systemów przeróbczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.