Za około półtora roku polskie Słubice (Lubuskie) i sąsiedni niemiecki Frankfurt nad Odrą mają zostać połączone magistralą ciepłowniczą. Inwestycja umożliwi transfer ciepła systemowego między miastami.
Na połączenie systemów ciepłowniczych zdecydowały się: należąca do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (SEC) firma ciepłownicza ze Słubic oraz działające po drugiej stronie Odry Stadtwerke Frankfurt - wynika z informacji przesłanych przez służby prasowe SEC.
Umowa zakłada określoną wartość wymienionego między miastami ciepła. Jest tak skonstruowana, że bilans wymienionego ciepła ma być bliski zeru, tyle samo ciepła przekaże polska ciepłownia do Frankfurtu, co niemiecka do Słubic.
Według SEC-u istotą projektu jest wykorzystanie mocnych stron obu ciepłowni dla osiągnięcia większej opłacalności produkcji ciepła w różnych porach roku. W okresie letnim słubicka ciepłownia będzie dostarczała ciepło w obu miastach, natomiast w miesiącach zimowych to spółka niemiecka ogrzeje miasta.
Latem SEC dysponuje nadwyżkami ciepła i będzie w stanie w znacznym stopniu pokryć zapotrzebowanie na ciepło po niemieckiej stronie. W zimę zapotrzebowanie w Słubicach jest na granicy możliwości polskiej ciepłowni i ciągle wzrasta, wtedy niemiecka instalacja zabezpieczy ciągłość i bezpieczeństwo dostaw po polskiej stronie.
W połączenie systemów ciepłowniczych strona niemiecka zainwestuje 2,8 mln euro, zaś polska 1,6 mln zł. Na początku 2015 r. magistralą ciepłowniczą, która ma przebiegać pod mostem łączącym oba miasta, ma popłynąć ciepło.
SEC to grupa firm ciepłowniczych zlokalizowanych w Szczecinie, Słubicach, Barlinku, Łobzie, Połczynie-Zdroju i Myśliborzu. Grupa zatrudnia blisko 500 pracowników i dostarcza ciepło do ponad 222 tys. mieszkańców. Niemiecka zakład Frankfurt Stadtwerke to nowoczesna elektrociepłownia we Frankfurcie nad Odrą, która produkuje rocznie 220 tys. MWh energii cieplnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.